Editörün SeçtikleriEkonomiGenel

Ziraat Bankası resmi açıklama yaptı: Bankada hesabı olanlar dikkat! Sadece 4 ayınız kaldı

Kamu bankalarından olan Ziraat Bankası tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Banka yaptığı açıklamasında 15 Haziran tarihine kadar şubelere gidilmesi gerektiğini belirtti. Ziraat Bankası’nda hesabı olan bütün müşterileri yakından ilgilendiren açıklamanın detayları haberimizde..

Bankalar yılın 2. Ayının bitmesine az bir zaman kalan peş peşe açıklamalar yapmaya başladı. Ziraat Bankası zaman aşımına uğrayacak hesaplar hakkında vatandaşları bilgilendirdi. Kamu bankası yaptığı açıklamasında adı listede olanların 15 Haziran tarihine kadar hesaplarının olduğu şubeye belgeleri ile gitmesi gerektiği belirtildi.

ZİRAAT BANKASI AÇIKLAMA YAPTI

Söz konusu açıklamada şu bilgiler yer aldı:

411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir.

01.11.2006 tarih ve 26333 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” in 8. maddesi gereğince bankaların, zamanaşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini şubat ayının başından itibaren kendi internet sitelerinde dört ay müddetle ilan etmesi gerekmektedir.

Zamanaşımına uğrayan hesaplar listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin en geç 15 Haziran 2023 tarihi mesai saati bitimine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde, zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet, hak ve alacakları yasa gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.