Gündem

Uzman isim tüm şartları açıkladı! Deprem mağdurlarına özel maaş bağlanıyor! İşte detaylar…

Yıkıcı etkisini derinden hissettiren 7.6 ve 7.7 şiddetindeki Kahramanmaraş merkez üssünde meydana gelen depremin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Deprem sonrasında enkazdan kurtulan fakat tüm işini, evini ve mal varlığını kaybeden vatandaşların mağduriyetleri sürüyor. Bu vatandaşların faydalanabilecekleri, bu olağanüstü süreçte değerlendirebilecekleri devlet tarafından ödenebilecek aylık bağlanmasının mümkün olabileceği aktarıldığı konu üzerine detaylı bilgiyi uzman isim Sosyal Güvenlik uzmanı Özgür Erdursun açıkladı.

BİR GECEDE TOPLANAN BAĞIŞ 115 MİLYARI AŞTI!

Elde edilen son verilere göre deprem bölgelerinde can kaybı 36 bin 187’ye ulaştı. Yaralı sayısı ise 108 bin 068, deprem bölgesinden tahliye edilen vatandaşların sayısı son dakika verilerine göre 216 bin 347 olarak açıklandı. Deprem bölgesine yönelik arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları sürerken destek olabilmek için Türkiye Tek Yürek sloganı ile bağış toplanmaya başlandı. Depremin ilk gününden beri kurum kuruluşlar, gönüllü ekipler, yardım dernekleri süreci desteklerken dün akşam düzenlenen yardım kampanyası ile 115 milyarı aşan bağış toplanabildi.

DÜZENLİ AYLIK ALMA ŞARTI NEDİR?

Deprem bölgelerindeki kişilerin mağduriyetlerini engelleyebilmek adına devletin de bu süreçte maddi destek sağladığı bilinmesi gerekiyor. Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun: “Hayatını kaybeden sigortalı kişinin arkada bıraktığı çocuğuna, eşine ya da anne babasına aylık bağlanabiliyor” açıklamasında bulundu. Bunun için prim gün sayısı ve sigortalılık süresinin olması gerektiğinin altı çizildi. Konuyla ilgili Erdursun konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Depremde hayatını kaybetmiş erkek ya da kadının SSK’da 900 gün, Bağ-kur’da ise 1800 gün primi olması gereklidir. Bu şartlar karşılandığında arkada kalan çocuklarına, eşine aylık bağlanabilir” dedi.

ÇOCUKLARA AYLIK NASIL BAĞLANIR?

Depremde yakınını kaybetmiş olan eş çalışıyor olsa da çalışmasa da, emekli maaşı bulunsa da bulunmasa da vefat eden eşinden kaynaklı olarak maaş alabilecek. Erkek çocukları için 18 yaşına kadar, lise ya da dengi bir okulda 20 yaşına kadar, üniversitede okuyorsa ise 25 yaşına kadar bu maaştan yararlanabilir. Eğer %60 ve üzerinde bir maluliyet durumu söz konusuysa anne ve babasından kaynaklı olarak çocuğun ömür boyu aylık alabilme hakkı oluşuyor.

Dul, yetim ve öksüzler içinde bu hak söz konusudur. Bu bilinç ile kurumlara başvuru yapılabilir.

İŞSİZLİK MAAŞI ALINABİLİR!

Ölüm aylığı almak isteyen vatandaşların özel bir süre olmaksızın başvurusu sağlanabiliyor. Öte yandan uzman isimler Erdursun enkazdan çıkan vatandaşların işsizlik maaşı alabileceğini de altını çizdi: “İŞKUR’a başvurulması gerekiyor. Öncelikle son 3 yılda en az 600 günlük çalışmış olmak gerekiyor. İşsizlik maaşının alınabilmesi için bir ay içerisinde müracaat edilmesi gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.