Gündem

Geçtiğimiz yıllarda Mars’ta iki sarsıntı yaşandı! Depremlerin diğer gezegenlerde yaşanıp yaşanmadığı merak konusu oldu!

Depremlerin sadece dünyada olup olmadığı merak edilmeye başlandı. Diğer gezegenlerde depremin meydana gelip gelmediği sorusu kafalarda soru işareti olarak yer etti. 2019 senesinde Mars’ta yaşanan iki deprem, ilk defa kayıt altına alındı. Fakat bilim insanlarına göre bu depremin kaynağı bilinmiyor.

Dünyada depremler oldukça sık bir şekilde yaşanır. Görüşüne bakılırsa, depremler sadece dünyada meydana gelmiyor. NASA tarafından Mars’ın sismik hareketlerini ölçmesi adına gönderilmiş olan InSight adındaki iniş aracı, 2019 senesinde Mars’ta yaşanan bir depremi kayıt altına almayı başardı.

MARS’TA İKİ SARSINTI

Depremlerin 3 ile 4 büyüklüğünde gerçekleştiği ortaya çıktı. Dünyada yaşanan depremlere göre düşük bir şiddet olsa da, Mars gezegenin de şuana kadar tespit edilen en büyük depremlerden olma özelliği taşımaktadırlar.

Bilim insanları da sarsıntının gezegenin katmanlarında bulunan bir çatlak veya bir meteor çarpmasından kaynaklanmış olduğunu açıklamaktadırlar. Bilim insanları, yaşanan her iki depremi de, uzay aracının iniş bölgesinin ortalama 1500 kilometre doğusunda bulunmakta olan Cerberus Fossae adındaki fay hattına kadar da takibini yapabildiler. Ancak yaşanan sarsıntının henüz tam olarak kaynağı bilinmiyor.

NEDENİ TAM OLARAK AÇIKLANMADI

Uzay aracı ise sismik gürültüyü gezegenin yüzey kısmından değil de yerin içinde tespit etmiş oldu. Bu oldukça ilginç bir durumdu çünkü depremlere neden olan sıcak çekirdek, Mars gezegenin de uzun bir zaman önce soğumuştu. Bundan dolayı da yaşanan bu sarsıntı anlaşılamasa da başka bir bilinmez durumun kapısını açabilir.

Bir varsayım olarak da soğuyarak kayalık durumuna Mars gezegeninin yer altında kalmış olan son magma tabakasının küçük bir depreme neden olabileceği de düşülmekte. Tıpkı, bitmiş olan bir fincan kahvesinin üstünden tütmekte olan duman gibi.

Yaşanan sarsıntının net bir şekilde nedeni henüz bilinmiyor. Konu hakkında teoriler mevcut. Ancak depremlerin sadece mavi gezegende yaşanmadığı da ortaya çıkmış olabilir. Mars’ta kayıt altına alınan sarsıntı sonrasında, konuya dair incelemeler ve yorumlar da geldi. Yaşanan sarsıntı başka bir bilinmez duruma da işaret ediyor olabilir.