Gündem

Japon deprem kahini İstanbul için en güvenli yerleri göstererek “7.5 şiddetinde dahi sapasağlam kalır” dedi! İşte o ilçeler…

Kahramanmaraş depremi sonrası konunun uzmanları Türkiye’de yaşanabilecek deprem bölgelerine yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bu önemli isimlerden biri ise 32 yıldır Türkiye’de yaşayan Japon inşaat mühendisi Y.Moriwaki idi. Moriwaki uzun süredir konuşulan ve Marmara’da gerçekleşmesi beklenen İstanbul depremine yönelik tüm ezberleri bozan farklı bir yaklaşımla argümanlarını ortaya koydu.

Mühendis olası Marmara depreminde İstanbul’da yaşanabilir en güvenli ilçeleri tek tek paylaştı. Japon mühendis büyük bir iddia ortaya attı. 7.5 şiddetinde gerçekleşebilecek bir depremde dahi hiçbir problem olmayacağını ifade ettiği o ilçeleri paylaştı.

BÜYÜK MARMARA DEPREMİ YENİDEN GÜNDEME GELDİ!

Türkiye asrın felaketi olarak adlandırılan Doğu ve Güneydoğu bölgelerini etkisi altına alan deprem süreci sonrası en zor günlerini geçirmeye devam ediyor. Bu bölgede yer alan vatandaşlar şehirlerini terk etmek ve farklı bölgelere yerleşmek zorunda kalıyor. Yaşanan felaket sonrası 17 Şubat tarihi itibariyle depremin 12. gününde açıklanan bilanço ise oldukça korkutucuydu.

10 farklı ilde etkisini gösteren deprem sonucu 12. günde AFAD tarafından paylaşılan verilere göre can kaybı 38 bin 44 kişiye ulaştı. Arama kurtarma çalışmaları deprem bölgelerinde tüm hızıyla sürüyor. Öte yandan kısa süre önce gündeme getirilen Marmara depremi ile ilgili de farklı iddialar ortaya atılıyor.

JAPON MİMARLAR TARAFINDAN GÜÇLENDİRİLMİŞ!

Televizyon kanalında konuk edilen japon inşaat mühendisi Y.Moriwaki İstanbul için: “1. ve 2. köprüde tüm güçlendirmeye yönelik çalışmalar tamamlandı. Mecidiyeköy ana viyadüğü de bu aşamada güçlendirildi. İstanbul’un özellikle bazı ilçelerinde yalnızca Japonların çalıştığı bölgeler bulunuyor” dedi.

İSTANBULDA EN GÜVENİLİR O İLÇELER…

En şiddetli depremlerde dahi korunaklılığını koruyacağını ifade ettiği o ilçelerin Japon mühendisler tarafından güçlendirildiğini söyleyen Moriwaki harita üzerinde tek tek açıkladı.

“Depremin şiddeti 7.5 dahi olsa Şişli, Ataşehir, Mecidiyeköy, Beşiktaş ve Sarıyer gibi bölgelerde herhangi bir problem olmasını beklemiyoruz” dedi. Konuşmasının devamında Yalova merkeze dikkat çeken Moriwaki: “Yalova’nın sahil kesimi, Çınarcık ve Bursa’nın riskli olduğunu” söyledi