Eğitim

MEB, Evde eğitim hizmeti vermeye devam ediyor

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan evde eğitim hizmeti yüz güldürmeye devam ediyor.

Bitlis ilinin Tatvan ilçesine bağlı bulunan Benekli köyündeki evlerinde çıkmış yangında bacaklarını kaybetmiş olan 12 yaşında bulunan Merve Şınık, Milli Eğitim Bakanlığının tarafından (MEB) uygulanıyor olan evde eğitim hizmetinin sayesinde, değişik branşlardaki öğretmenler tarafından geleceğe hazırlanmakta.

Yangında bacaklarını kaybetmiş olduğu için bir süre eğitimden mahrum kalmış olan küçük Merve, MEB’in evde eğitim hizmeti ile birlikte okul özlemini evinde gidermekte. Uygulamanın kapsamında her gün eve gelmiş olan farklı branşlardaki öğretmenlerin tarafından öğrenciye eğitim verilmekte.

Tatvan Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM)’nin Müdürü görevinde bulunan Taner Ekin, ilçe içerisinde Merve gibi 50’ye yakın olan öğrenciye evde eğitim hizmeti sunmakta olduklarını anlattı. Uygulamadan ise okula devam edememekte olan öğrencilerin yararlandığını da belirten Ekin, şu şekilde konuştu;

”Veliler, 4 ay süresince örgün eğitime devam edemeyeceği sağlık raporu, dilekçe ve de hangi okula kayıtlı ise öğrenci belgesi ile birlikte RAM’a başvuru yapıyor. Özel eğitim değerlendirmenin kurulları gerekli olan kararları alıyor. İlçe milli eğitim ve de özel eğitim kurulu ise RAM kararının doğrultusunda evde eğitim ile alakalı karar çıkartıyor. Bu karar ise veliye, kayıtlı bulunduğu okula ve de RAM’a yazılı bir şekilde bildiriliyor. Sonrasında kayıtlı olduğu okul öğrenciye bir tane ders programını hazırlıyor. Merve’ye öğretmenleri de haftada en az 10 saat olmak koşulu ile evde eğitim hizmeti sunmakta.”