Gündem

Bankalar anapara dahil olmak üzere vefat edenlerin kredi borçlarını sildi! Birçok banka da ödemeleri geciktirme kararı aldı!

Depremde yaşamını yitiren vatandaşların banka borçları silinecek! Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Türkiye İş Bankası ve Garanti BBVA bu konuda öncü oldu. Bankalar vefat eden vatandaşların kredi ve kredi kartı borcunu aynı zamanda anapara da dahil olmak üzere silmeye karar verdi.

Kahramanmaraş depremleri sonrasında binlerce vatandaş enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. Birçok kurum ve kuruluş da ayni ve maddi olmak üzere birçok yardımla bölge halkının yaralarını sarmak için adım attı. Bankacılık sektörü de AFAD ve Kızılay’ın yanı sıra pek çok dernek üstünden yardımların bölgeye ulaştırmakta. Bankacılık sektöründen vefat eden kimselerin de borçlarını silmesi beklenmekte.

İŞ BANKASINDAN BÖLGE İÇİN DESTEK

Bahsi geçen uygulamaya öncülük eden Garanti BBVA ile Türkiye İş Bankası verdiği desteklerin yanı sıra depremde hayatını kaybedenlerin borçlarının silineceğini açıkladı. İş Bankası Grubu da, depremlerde vefat eden müşterilerin bütün bireysel kredi, ek hesapla kredi kartı borçları da içinde olmak üzere, anapara da içinde bulunarak, sileceğini paylaştı.  Banka, bölgede üretim ve istihdam seferberliğini başlatmak adına da ilk aşamada 10 milyon TL kaynak ayırdığını da açıkladı.

KAMU BANKALARI DA ADIM ATTI

Garanti BBVA ise hayatını kaybeden bireysel müşterileri ile gerçek kişi ticari işletmelerinin kredi ve kredi kartçı borçlarını anapara da içinde olmak üzere sildiğini açıkladı. Bunun yanı sıra banka, depremde ağır olarak hasar alan şehir ve ilçelerdeki bireysel borçlar içinde 6 ay, deprem bölgesinde diğer şehirler içinde 1 ay kadar ertelemeye kadar verdiğini duyurdu.

Bankaların bu adımları sonrasında da kamu bankalarından destek geldi. Halkbank kredi geri ödemeleri için faizsiz olarak erteleme kararı alırken, depremden hayatını yitiren müşterilerinin kredi borçları için de anapara ve faizleriyle beraber silineceğini duyurdu.. Halkbank’ın deprem bölgesi için desteği 16 milyar TL’ye ulaşmış oldu. Vakıfbank da deprem bölgesi için 12 milyar TL nakdi yardımda bulundu. Aynı zamanda borçları erteleyip, vefat edenlerin bireysel ve ticari borçlarının anapara ve faiziyle sildi.