Gündem

Kahraman köpek Proteo enkazdan 3 kişiyi kurtarmıştı! Vefat eden Meksika’lı köpek için cenaze töreni yapıldı!

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremlerden sonra Meksika’dan gelen arama kurtarma ekibinde görev alan Proteo adındaki köpeğin vefatı bütün dünyada geniş bir yankı getirdi. Enkaz altında kalan kişileri kurtarma çalışmalarını desteklerken hayatını yitiren kahraman Proteo için ülkesi Meksika’da anma töreni yapıldı.

HAVAALANINDA ANMA TÖRENİ

Güneydoğu’da yaşanan şiddetli depremlerden sonra birçok yurt dışı ülkesinden hem arama kurtarma için hem de sağlık alanından destekler geldi. Bölgeye gelen Meksikalı ekipte onlardan biri oldu. Ekibin dönüşünde Meksika Millî Savunma Bakanlığı, ülkedeki arama ve kurtarma çalışmalarına hayat kurtararak destek olan insani yardım gücünün Meksika Delegasyonunun üyeleri, kahraman arkadaşımız olan Proteo ve diğer kardeşlerimiz için hoş geldiniz diyoruz, cümleleriyle duyurdu.

Meksikalı ekipleri kurtarma çalışmaları anında 12 Şubat tarihinde hayatını kaybeden kahraman köpek Proteo’nun cenasini de ülke Meksika’nın bayrağına sarılı bir halde getirildi. Kahraman köpek için havaalanında bir saygı duruşu ile anma töreni gerçekleşti. Meksika’dan ülkemize gelen 150 kişilik ekibin içinde görevli olan ve enkazlarda 3 kişiyi kurtarmayı başarmış olan Proteo’nun eğitmen ismi Carlos Villeda da şu cümleleri kullandı; gitmene üzüldüm dostum. Şimdi koş, eğlen ve diğer dünyadakileri koru. Güle güle dostum yeniden buluşacağız. Görev tamamlandı şampiyon, dedi.

KAHRAMAN KÖPEK PROTESO’NUN ÖLÜM SEBEBİ

Proteso’nun eğitmeni olan Carlos Villeda, köpeğin neden vefat ettiğini açıkladı. Kahraman köpek Proteo’nun sosyal medyada ortaya atılan iddialara gibi göük altında kalarak ölmediğini açıkladı. Kahraman köpeğin ölümünü birçok nedene bağlı olduğunu açıklayan Villeda, Proteo’nun yaşlı bir köpek olmasının ve Türkiye’deki soğuk havanın da ölümüne neden olan sebepler arasında olduğunu ifade etti. Aynı zamanda, kahraman köpek Proteo’nun Meksika’dan yol çıkarak Türkiye’ye yaptığı uzun süren uçak yolculuğunun da kendisini bir hayli yormuş olduğunu cümlelerine ekledi.

Hem yurt içi hem de yurt dışından pek çok yardımlar geldi. Arama kurtarmaya destek için pek çok yabancı ülkeden ekipler Türkiye’ye yardıma koştu. Meksika ekibi de yardıma gelen ülkeler arasında yer alırken kahraman köpek Proteo’da unutulmazlar arasına girdi.