Gündem

Meteoroloji yoğun kar yağışı ve çığ için uyarıda bulundu! Kış etkisini halen sürdürüyor!

Meteorolojiden uyarı geldi! Kışın henüz bitmediğine, birçok bölgede yağışın etkili olacağına dair uyarılar geldi. Yapılan açıklamaya göre, bugün Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur beklenmekte. İç Anadolu’nu doğusunda, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’ya da kar yağışı uyarısı geldi. Uzmanlara göre kar beklenen yerlerde, çığ tehlikesi de olacak.

Ülke genelinde yağış bekleniyor. Gelen açıklamalara göre kış henüz bitmedi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre ülke yarından itibaren sağanak yağış ve kar yağışın etkisi altında olacak.

DOĞU KARADENİZİN İÇİN KESİMLERİ KAR YAĞIŞLI OLACAK

Yapılan açıklamada, ülkenin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı ve bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyılarında yağmur, Tokat’ın kuzey ile doğusunun yağmur ve karla karışık bir şekilde yağmurlu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleriyle Sivas, Kars, Erzurum, Erzincan, Van ve Ardahan çevrelerinin de kar yağışlı, diğer yerlerin de az bulutlu ve açık geçeceği açıklandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarısından sonra, meteoroloji uzmanı Kerem Ökten’den de kar ve çığ ile alakalı olarak uyarı geldi. Kerem Ökten, sosyal medya hesaplarından şu paylaşımı gerçekleştirdi; bu akşam içinde İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’da kar yağışlarının olma ihtimali vardır. Doğu Karadeniz kıyıları kuvvetli yağmur alacakken, aynı bölgenin için kesimler ve bilhassa Ayder tarafından yoğun bir şekilde kar yağışı beklenmekte. Çığ tehlikesi bulunmakta. Dikkatli olunmalı, dedi.

BÖLGEDEKİ VATANDAŞLAR İÇİN UZMANLAR UYARDI

Gelen uyarılar göz önünden bulundurularak, vatandaşların dikkatli olması gerekmektedir. Kar ve çığ tehlikesi karşısında gereken önemler alınmalı, uzmanlardan gelen uyarılar göz önünde bulundurularak yola çıkmalıdır. Çığ tehlikesi olan yerlerde ise gerekmedikçe yollara çıkılmamalı. Sadece acil ve zaruri durumlarda şahsi arabalarla seyahat etmek gerekmektedir.

Öte yandan diğer bölgeler için devam eden kar, yağmur ve soğuk uyarısı da gündeme geldi. Vatandaşların bahsi geçen bölgeler için uzmanların uyarısını göz önünde bulundurması gerekmektedir. Kış lastiği olmadan yolculuk yapılmamalı, gerekli tedbirler alınmalıdır.