Gündem

Uzman isim sonunda o sırrı paylaştı! Ay sonunda artan elektrik faturasını düşürmek için kalıcı çözüm bulundu!

Kış aylarının etkisini gösterdiği şu günlerde elektrik faturası bedeli ay sonunda vatandaşı zorlamaya başladı. Bütçeye katkı olabilmesi için uzmanlar tarafından açıklanan ufak ipuçları sayesinde tasarruf edebilmenin mümkün olduğu ifade edildi. Pratiklik sağlayan o yöntemler kısa sürede faturanın daha da düşmesini sağlıyor.

Elektrik faturasının yüklü gelmesindeki en önemli sebep ev içerisindeki ısınmayı destekleyen cihazlar ile pratik ve kullanışlı olarak kabul edilen küçük ev aletleri oluyor. Her ne kadar pratik ve ufak gözükselerde ay sonunda oluşan faturanın maliyeti cep yakıyor.

ISIYI SIZDIRAN ALANLARA DİKKAT!

Ev içerisindeki ısıdan maksimum verim elde edebilmek için sızdıran tüm alanları tek tek kontrol etmek gerekiyor. Özellikle havalandırma delikleri ve klimaların kanalları sistemden elde edilecek verimi azaltabiliyor.

Öte yandan pencere ve kapı alanlarında havanın içeri girebileceği bölgeleri düzenli olarak tamir etmek önemli oluyor. Özellikle ısının dışarıya çıkmasına engel olacak inceleme yapmak, kapı ve pencerelerin boşluklarını süngerle kapatmak çözüm olabilir. Buzdolabı ya da dondurucunun en iyi şekilde kapalı tutulduğundan da emin olmak gerekiyor.

EN UYGUN TERMOSTAT AYARI…

Evde aktif geçirilen süre dışında termostat ayarının 10 ile 15 derece daha da düşürülmesi elde edilecek tasarrufu arttırıyor. Yıllık olarak düşünüldüğünde ısıtmadan elde edilecek kazanç daha da artıyor. Termostatların programlanabilir olması süreci kolaylaştırıyor. Dondurucu ve buzdolabının da derecelerine dikkat etmek gerekiyor. Yiyecekler taze tutulurken tasarruf sağlanabilir. 38 derece buzdolabı için uygun kabul edilirken 0 ile 5 derece aralığı dondurucu için uygun kabul ediliyor.

PRATİK DİĞER YÖNTEMLER…

Uzmanların ufak ama etkili yöntemlerinden bir diğeri ise duş sırasında kullanılan gereçler oluyor. Duş başlığının seçimi doğru yapıldığında yıllık su masrafı ciddi derecede azalıyor.

Uzmanların özellikle dikkat ettiği diğer tasarruf yöntemleri arasında şunlar yer alıyor:

  • Çamaşırları ılık ya da soğuk suda yıkamak
  • Sızdıran muslukları onarmak
  • Su ısıtıcısındaki sıcaklık ayarını 120 dereceye kadar düşürmek
  • Günlük duş süresini kısaltmak 2 dakika dahi olsa büyük verim alabilmeyi kolaylaştırıyor.