Gündem

Ülke sınırlarını aşan deprem analizinde Fransız bilimcinin ağzı açık kaldı! “Bu imkansız!”

Ünlü Fransız deprem bilimci Kahramanmaraş’ta yaşanan depremin değerlendirmesini paylaştı. 7.7 ve 7.6 şiddetindeki depremin ardından “İmkansız bir durum” dediği o açıklamasında çarpıcı noktalara değindi

Fransa’da deprem bilimi üzerinde uzmanlığı bulunan ayrıca jeofizikçi unvanı ile hizmetini sunan Xavier Le Pichon, 9 saat aranın ardından gerçekleşen ikinci depremin tamamen öngörülemez olduğunu ifade etti.

“HAZIRLIKLI OLUN!”

Ünlü deprem bilimci Habertürk’te canlı yayına konuk oldu. Soruları yanıtladı. 11 ili derinden etkileyen asrın felaketi olarak nitelendirilen depremin Türkiye genelindeki tahminlerini de analizleri ile aktardı.

Uzman isim Türkiye’de bulunan deprem hareketliliği üzerine: “Yaklaşık 20 yıldan fazla bir süredir çalışmalar yapılıyordu” diyerek Türkiye’nin deprem kuşağı üzerinde bir bölge olduğunu ifade etti. Jeolojik olarak oluşum aşamasında bir ülke diyerek adlandırdığı Türkiye için bu veriler hazırlanılması gereken onlarca deprem olacağı anlamına geliyor, dedi.

500 YIL SONRA BEKLENİYORDU!

Jeofizikçi özellikle Türkiye’nin doğu ve kuzey kesimlerindeki iki büyük fay hattına değildi. 500 yıllık bir birikim olduğunu ifade eden Le Pichon son olarak 1513 tarihinde Pazarcık’ta görülmüştü, dedi. Bu bölgede fay kırıldığı için elastik bir konuma geldi ve enerji toplandı.

“500 yıl sonra olması beklenen bu deprem hiç beklenmeyen bir anda gerçekleşti. Buradaki büyük enerji boşaldı” ifadesini kullandı.

İKİNCİ DEPREM ÖNGÖRÜLMEZDİ!

Uzman ismi en çok şaşırtan ikinci kez meydana gelen deprem oldu: “Ciddi bir kaymaydı. İlk deprem sırasında batıdan doğuya doğru bir yayılım sergiledi. İkinci deprem merkezde başladı. Her iki tarafa doğru yayıldı. Birinci depremin ikinci depremi biriken stresten dolayı tetiklediğini düşünüyoruz. Ancak ikinci deprem tamamen öngörülemez bir sonuçtu. Burada bir deprem beklenmiyordu. Bu imkansızdı” yorumunda bulundu.