Editörün SeçtikleriGündem

Japon deprem uzmanı Hatay’ı söylemişti: Şimdi gözler ikinci söylediği yere çevrildi! 5 gün önceden bilmişti

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremden sonra dün akşam 3 dakika ara ile Hatay’da büyük deprem oldu. Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki geçtiğimiz günlerde konuk olduğu yayında “Hatay’da hasar oldu ama fay hattı kırılmadı. Hatay’dan sonra KKTC’ye kadar fay hattı gidiyor. Hatay ve KKTC’de deprem olabilir” demişti.

Kahramanmaraş Maraş merkezli Pazarcık ve Elbistan’daki 7,7 ve 7,6’lık büyüklüğündeki depremde Türkiye yaralarını sarmaya çalışıyor. Ancak dün akşam saatlerinde Hatay’da 6,4 ve 3 dakika sonra 5,8 şiddetinde 2 deprem daha oldu.

3 DAKİKA ARAYLA OLDU

3 dakika ara ile meydana gelen deprem pek çok ilden hissedildi. Yapılan açıklamaya göre ağır hasarlı binaların bazılarının çöktüğü açıklandı.

SÖZLERİ DİKKAT ÇEKMİŞTİ

TV100 ekranlarında Ece Üner’e konuk olan Japon uzman “Hatay ve KKTC’de deprem olabilir” diyerek fay hattının daha kırılmadığını söylemişti.

Hatay’ın Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenerek hasar almasına rağmen henüz fayın kırılmadığını ifade eden Moriwaki, “Hatay’da hasar oldu ama fay hattı daha kırılmadı. Hatay’dan sonra KKTC’ye kadar fay hattı gidiyor. Hatay ve KKTC’de deprem olabilir” sözlerini kullanmıştı.

Dün akşam meydana gelen Hatay depremlerinin artçı olmadığı ve yeni bir deprem olduğu uzmanlar tarafından ifade ediliyor.