Gündem

Tarım ve Orman Bakanı çiftçilere müjdeyi verdi! Depremde telef olan hayvanlar için çiftçiye nakdi destek sağlanacak! Büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvanlar…

Kahramanmaraş merkez üssü olarak meydana gelen deprem 11 ilde yıkıcı yetkisini hissettirdi. Süreçte yalnızca binalar değil bölgedeki köylerde bulunan hayvanlarda telef oldu. Tarım ve Orman Bakanı tarafından konuyla ilgili önemli bir açıklama geldi: “11 ilde gerçekleşen afet sebebiyle hayvanları telef olan çiftçiler için zararı karşılamayı sağlayacak ayni destek yapılacaktır” denildi.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından yapılan açıklama duygulandırdı. Kirişçi, sosyal medya hesabı üzerinden: “Eli öpülesi çiftçilerimizin her daim yanındaydık. Bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğiz” dedi. Depremden sağ kurtulanlar yapılan arama kurtarma çalışmalarında hayatlarına devam eden çiftçiler için iyileşme sürecini kolaylaştıracak o müjdeli haber detaylarıyla paylaşıldı.

HER TELEF OLAN HAYVAN BAŞINA ÖDEME YAPILACAK!

Deprem bölgesindeki çiftçilere yapılacak nakdi desteğin detayları da belli oldu. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiricileri başta olmak üzere kanatlı hayvan yetiştiricileri ve arıcılık faaliyetinde bulunanlar da bu destekten yararlanabilecek. Profesör Doktor Vahit Kirişçi tarafından paylaşılan o tweetin detayları şu şekildeydi:

“Deprem felaketi nedeniyle hayvanları telef olan yetiştiricileri 11 farklı ilde bulunmaları şartıyla büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricileri için telef olan her hayvanın adedi kadar hayvan, kanatlı hayvan yetiştiricileri için her hayvanın adedi kadar kanatlı hayvan, arıcılık faaliyeti ile uğraşanlar için kovanları zarar gören arıcılara arılı kovan Bakanlık tarafından bedelsiz olarak sunulacaktır” denildi.

12 BİN ARICININ ŞEKER İHTİYACI DA KARŞILANACAK!

Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamanın detayında arıcılık faaliyetleri ile uğraşan çiftçiler için ise ek bir bilgi paylaşımı daha yapıldı:

“11 farklı ilde ikamet eden depremzedelerin içerisinde bulunan toplamda 12 bin arıcı için 1 milyon 483 bin kovan içinde kullanılacak şeker ihtiyacı da karşılanacaktır” denerek eklendi.