Ekonomi

Depremzedeye ödenen kira desteği miktarı artırıldı! Artık 12 ay boyunca 3 bin TL ödenecek! Kira destek başvurusu nasıl yapılır? Online link…

Kahramanmaraş merkez üssü olarak meydana gelen asrın felaketi olarak nitelendirilen depremin ardından bölgede yaşayan vatandaşlar için maddi ve manevi destekler verilmeye devam ediyor. Devlet tarafından 12 ay boyunca ödenecek kira desteği için başvurular alınmaya hazır hale getirildi. Depremde hasar gören evine onarmak isteyen ev sahibi ile farklı farklı bir yerde hayat kuracak kiracı için nakdi destek miktarında artış yaşandı. Yeni destek tutarı ve başvuru şartları yeniden gündeme geldi.

Deprem etkisiyle oturacak evi kalmayan ev sahipleri ve kiracıları için nakdi destek süreci başladı. Ev sahiplerine her ay düzenli olarak 5 bin TL yatırılırken kiracılar için 2 bin TL yatırılmasına karar verilmişti. Ancak alınan bu karar 24 Şubat tarihi itibariyle yeniden güncellendi. Depremzede kiracılara ödenecek olan 2 bin TL tutarı 3 bin TL’ye çıkarıldı.

KİRACI YILDA 36 BİN TL ÖDEME ALACAK!

“Depremden etkilenen ev sahipleri 12 ay boyunca 5 bin TL kira desteğinden faydalanacaktır” diyen Bakan Kurum konuşmasının devamında; Cumhurbaşkanımızın da müdahalesi ile 2 bin TL olan kira desteğini 3 bin TL yapmaya karar verdik” dedi. Kiracı olarak bulunan depremzede vatandaşın 12 ay boyunca 3 bin TL’den faydalanmasına karar verildi.

Açıklanan rakam sonrasında yeniden hesaplama yapıldı. Ev sahipleri 12 ay boyunca 5 bin TL destekten faydalanacak. Bu rakam yılda 60 bin TL ödemeden faydalanması anlamına geliyor. Kiracı için ödenecek olan 12 aylık 3 bin TL yılda 36 bin TL’den faydalanması anlamına geliyor.

KİRA DESTEĞİ ONLİNE LİNK…

Kira yardım desteğine başvuruda bulunmak isteyenlerin online olarak e-devlet sistemini kullanması mümkündür. Bunun için TC kimlik numarası ve kişisel şifre ile www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılmalıdır. Açılan sayfada Afetzede Barınma Desteği linkine tıklayarak başvuru formu doldurulmalıdır.