Editörün SeçtikleriGündemPolitika

Son dakika: Belediye başkanı gözaltına alınmıştı! Deprem soruşturmasında tutuklandı

Gelen bir son dakika haberine göre Kahramanmaraşlı merkezli depremde en çok etkilenen bölgelerimizden biri Gaziantep’in Nurdağı ilçesiydi. Nurdağı Belediye Başkanı Ökkeş Kavak deprem soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı. Son habere göre Kavak, tutuklandı.

İslahiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ilçede depremde yıkılan ve 2 binanın müteahhitliğini yapan Kavak hakkında gözaltı kararı verildiği açıklandı.

İşlemlerden sonra adliyeye getirilen Kavak, tutuklanma talebiyle nöbetçi hakimlikçe tutuklandı.

KARDEŞİNE DEVRETMİŞ

Çöken 2 binanın müteahhitliğini yaptığı ortaya çıkan Kavak, verdiği ilk ifadesinde depremde çok sayıda yakınını kaybettiğini daha önce müteahhitlik yaptığını ancak belediye başkanı seçildikten sonra kardeşi Osman Kavak’a şirketi devrettiğini söyledi.

ÖKKEŞ KAVAK KİMDİR?

Ökkeş Kavak, 1964’te Nurdağı’nda doğdu. İlkokulu Nurdağı’nda, orta ve lise öğrenimini Kahramanmaraş İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı.1990’da Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinden ‘Su Ürünleri Mühendisi’ olarak mezun oldu. Aynı zamanda Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Ön Lisans Bölümü’nü bitirdi. 2003 yılından bu yana Nurdağı Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyeliğini, 2004 yılından bu yana ise ‘Nurdağı Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanlığı’ görevini yürüttü.

1992-1997 yılları arasında ‘Refah Partisi Nurdağı İlçe Başkanlığı’, 1998-2000 yılları arasında ise Fazilet Partisi Nurdağı İlçe Başkanlığı yapmıştır. 2004-2009 ve 2014-2019 yıllarında ‘AK Parti Nurdağı Belediye Meclis Üyeliği’ yaptı. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler seçiminde ‘Nurdağı Belediye Başkanı’ olarak seçildi.