Gündem

DASK ihbarları hatları kitledi! 17 il için eksper atandı ihbar sayısı 314 bini aştı! Dosya sayısı 61 bine ulaştı!

Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesi merkez üssü olarak meydana gelen deprem süreci sonrasında hasarlı binalara yönelik oluşturulan ihbar sayıları gün geçtikçe artıyor. Deprem bölgesinde bulunan afetzedelerin dışında farklı illerden de oluşturulan hasar ihbarı sayısı 314 bini aştı. Bu kapsamda firmanın ödemiş olduğu bedel 1,5 milyara ulaştı.

HASAR İHBARI SAYISI TAM OLARAK KAÇ OLDU?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından deprem bölgesinde bulunan vatandaşların poliçe sayısının 1 milyon 143.249 olduğu ifade edildi. Şu anki tarihe kadar yapılan tüm hasar ihbarları ise 314 bin 412’ye kadar ulaştı, denildi.

Sigortası bulunan vatandaşlara yönelik ödenen toplam hasar tazminatı 1.5 milyar TL’ye kadar ulaşmıştı. Bakanlık konu üzerine 17 farklı il için eksper ataması gerçekleştirdi. Atanan tüm bu eksperlerin yaptıkları incelemeler sonrası oluşturulan dosya sayıları ise 61 bin 228’e kadar ulaştı.

DASK İHBARI EN FAZLA HANGİ İLLERDEN GELDİ?

DASK ihbarı yapılan ve en çok talep gelen iller arasında Hatay 1. sırada yer aldı. Onu Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adıyaman takip etti. Toplamda 17 il için görevlendirilen eksperler atandıkları bölgelerde incelemelerini de sürdürüyor. En çok ihbar gelen il olan Hatay’dan 61.650 kişi kayıt oluşturdu. Diğerleri ise şu şekilde oldu:

  • Malatya 54.514 kişi
  • Kahramanmaraş 44.406 kişi
  • Gaziantep 36.402 kişi
  • Adıyaman 36.402 kişi

SİGORTA BEDELİ NAKİT AVANS OLARAK ALINABİLECEK!

Yaşanan deprem felaketinin ardından sigortalısı bulunanların ihbarları sesli yanıt sistemi aracılığı ile ya da DASK’ın web sitesi üzerinden gerçekleştirildi. DASK’a yapılan ihbarların %7’si ağır hasarlı iken, %83’ü hafif hasarlı, konutlar içinde %6’sı orta hasarlı, %3’ü ise yıkık binaları içindi.

DASK tarafından aktarılan bilgiye göre bir ilk olacak hizmete geçildi. Ağır ya da orta hasarlı binalar için hasar dosyalarında sigortalı olan kişi DASK aracılığı ile avans ödeme talebinde bulunabilecek. Yıkık, acil yıkılacak ya da ağır hasarlı binası olanların sigorta bedelinin %20’sini, orta hasarlı binası olanların sigorta bedelini %10’unu nakit avansı olarak alabileceği eklendi.