Editörün SeçtikleriGündem

Prof. Dr. Ahmet Ercan’ın o sözleri korkuttu: O bölgede 35 saniyelik deprem olabilir! Maksimum 7 şiddetinde ..

Deprem son günlerin en önemli gündem maddeleri arasında yerini aldı. Gelen son habere göre deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan bu defa Manisa Turgutlu için uyardı. Bölgede 7 büyüklüğünde 35 saniye sürecek bir deprem beklendiğini ifade eden Ercan’ın açıklamalar haberimizde:

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, ilçede 7 büyüklüğünde deprem beklediğini belirterek, “Aşağı yukarı 35 saniye sürecek” diyerek uyarılarda bulundu.

7 ŞİDDETİNDE 35 SANİYE SÜREN DEPREM

Ercan, Turgutlu bölgesini gezerek önemli bir rapor hazırladı. Düzenlenen toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Ercan şunları söyledi:

“Turgutlu’da en çok 7 şiddetinde bir deprem olmasını, aşağı yukarı 35 saniye sürmesini bekliyorum. Turgutlu’yu söyleşi programından önce gezme fırsatım oldu. Beğendiğim ve beğenmediğim yapıları gördüm. Turgutlu’daki evlerin çatıları var, bu güzel bir olay. Çatının olması gerekiyor. Balkonların çoğu içerlikli bu da güzel bir olay, çıkma balkonlu evler depremde ilk yıkılır. Kentte, yapı temel derinliği 80 cm ile 1 metre arasında yapılar gördüm. Bunlar intihar evler, bu binaların bir an önce saptanması gerekiyor. Deprem ne kadar büyük olursa sarsıntının süresi de o kadar olur. Sarsıntı süresi ne kadar uzarsa yıkımda o kadar fazla olur.” dedi.

“İMAR KONUSUNDA GÖSTERDİĞİMİZ HASSASİYETİ BÜTÜN TURGUTLU HALKI BİLİYOR”

“Deprem maalesef dünya coğrafyasının bir gerçeği olarak sürekli insanoğluna acılar yaşatmış ama maalesef insanoğlu da depremden ders almamış, almamaya da devam ediyor. 6 Şubat depremi olduktan sonra oradaki yaraları sarmaya, canlarla acıları paylaşmaya, üzerimize düşen vazifeleri gerçekleştirmek için bölgeye iki defa gittim. 2019 yılında göreve geldikten sonra imar konusunda gösterdiğimiz hassasiyeti bütün Turgutlu halkı biliyor. Biliyorsunuz birçok sıkıntılar yaşandı imarda ama ne kadar haklı olduğumuzu bu depremden sonra özellikle gördük. Depremden sonra hemen meclisi topladık, bir deprem komisyonu kurduk. Çok hızlı adımlar atıyoruz, çok hızlı tedbirler alıyoruz. Bu son depremden sonra inşaat ruhsatı vermeyi yavaşlattık. Teknik olarak doğru tedbirler alındığında yine ruhsat vermeye devam edeceğiz Deprem konusundaki hassasiyetimizi göstermek ve herkesi bilinçlendirmek için dünyanın tanıdığı bir bilim insanı olan Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan hocamızı davet ettik. El birliğiyle depremin öldürmediğini binaların öldürdüğünü bilerek bu süreci birlikte yaşayacağız.”