Gündem

Zirveden düşüşler başladı! Deprem sonrası konut satışı durma noktasına geldi! 11 ilde Şubat ayı verileri…

Kahramanmaraş depremi sonrası konut satışlarında sert düşüş süreci tüm hızıyla devam ediyor. Deprem bölgesinde hayat durmuş vaziyette diğer illerde ise deprem nedeniyle binaların güvenilirliği endişeye sürüklediği için durağanlık süreci başladı. Açıklanan son verilere göre Şubat ayı konut satışı yıllık paydada %18 oranında azalma yaşadı. Ortalama 21 ayın ardından ilk kez 80 bin 031 kişi ev sahibi oldu. Bu uzun süredir görülmeyen en düşük seviyeydi.

SADECE İKİNCİ EL KONUT YÜKSELDİ!

Açıklanan veriler koronavirüs dönemi sonrasından beri görülmeyen en düşük seviyelere ulaşıldığını ortaya çıkardı. Banka kredisi ile satın alınan konutların satışı %12.7 oranında düşüş yaşadı. Peşinen ya da senetle alınan satışlar ise %19.3 azaldı. Satışlarda en büyük ikinci el konutlarda yaşandı. Şubat ayı verilerinde sıfır konut satışı %18.8 azalış göstererek 23 bine kadar düştü. Aksine ikinci el konut satışı yüzde 77’ye kadar yükseldi.

TURİST TALEBİ DE AZALDI!

TÜİK verileri de yurtdışından gelerek Türkiye’de konut satın alan yabancı sayısının da azaldığını ortaya koydu. Bu sayılardaki hızlı düşüşte deprem etkisi daha çok ön plana çıkıyordu. Detaylı raporda bir önceki yılın aynı dönemine göre %27’lik azalma gözlerden kaçmadı. Depremin yaşandığı ay içerisinde meydana gelen bu düşüş güvenlik riski nedeniyle meydana geldi.

Şubat ayı yabancılara yapılan konut satışı 3 bin 350 olarak gerçekleşti. Son 21 ayın en düşük seviyesiydi. Yabancılara ilk sırada konut satışının yapıldığı il Antalya oldu. Onu İstanbul ve Mersin takip etti. Yine listenin zirvesinde Ruslar vardı. Yabancılar içerisinde Ruslar daha yoğun şekilde konut satın almak istedi. Rusları, İranlılar, Iraklılar ve Ukraynalı vatandaşlar takip etti.

DEPREM İLLERİNDE AYLIK VE YILLIK DÜŞÜŞ…

Depremin etkilediği 11 ilde daha çok gerileme gözlemlendi. Ocak ayında 12 bin 992 satış yapılmıştı. Depremin yaşandığı Şubat ayında ise bu rakam 5 bin 132’ye kadar düştü. Bu nedenle aylık düşüş %60.50 oranında gerçekleşmiş oldu. Geçtiğimiz yılın Şubat ayında 11 ilde toplamda 12 bin 9 konut satılmıştı. Bu yılla kıyaslandığında %57’lik düşüş olduğu fark edildi.