Editörün SeçtikleriGündem

Korkutan açıklama: Depremler batıya doğru kayıyor! İstanbul’a doğru hareket başladı

Geçtiğimiz gün meydana gelen 4,8’lik Bolu depremi sonrasında gözler İstanbul depremine çevrildi. Kahramanmaraş depremi sonrasında Hatay’ın tetiklenmesi gibi Bolu depreminin de İstanbul’u tetikleyip tetiklemeyeceği de merak konusu oldu. Konuya ilişkin Prof. Dr. Abdussamet Arslan tarafından önemli bir açıklama geldi.

Geçtiğimiz gün Bolu merkezli 4,8 şiddetinde bir deprem meydana geldi. Bolu’nun sallanmasından sonra İstanbul etkilenir mi? Sorusu gündem oldu. Konuya ilişkin açıklama Gazi Üniversitesi DEMAR (Deprem Mühendisliği Uygulama ve Araştırma Merkezi) Müdürü Prof. Dr. Abdussamet Arslan tarafından geldi.

DEPREM DOĞU’DAN BATI’YA GÖÇ EDİYOR

Abdussamet Arslan, yaptığı açıklamasında “Deprem İstanbul’a doğru göç ediyor. Doğu’dan Batı’ya doğru göç ediyor. İstanbul’a sıranın gelmiş olma olasılığı çok yüksek. İnşallah bu etkileyen bir sarsıntı olmamıştır” dedi.

AFAD AÇIKLAMA YAPTI: İSTANBUL’E ETKİLEMEZ

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar Bolu’daki deprem için, “Bolu’da meydana gelen 4,8’lik deprem, kuzey Anadolu fay zonuna bağlı, küçük ve kısa bir kol üzerinde meydana geldi. Bu tür çok kısa uzanıma sahip faylar üzerindeki depremlerin Marmara’daki fayları tetiklemesi söz konusu değildir” dedi.