Genel

Memurları maaşından her ay gizli kesinti yapılıyormuş!

Bir sendika tarafından ortaya atılan iddiaya göre memurların maaşından her ay gelir vergisi matrahı adı altında para kesildiği söylendi.

Memur-Sen’e bağlı olan Enerji Bir-Sen, 657’ye tabii bulunan kurumlarda çalışmasını devam ettiren memur statüsündeki kamu görevlilerinin maaşlarının daha düşük olması ve de gelir vergisi kesintilerinin de düşük olması sebebi ile, asgari geçim indirimini tam bir şekilde alamıyor olduğu konusuna değindi.

Konu ile alakalı bir bir açıklama yapmış olan Enerji Bir-Sen’in Genel Başkan Yardımcısı görevinde bulunan Gürkan Kaya, 657’ye tabii olan kurumlarda düşük maaş almakta bulunan memurların gelir vergisinin matrahı düşük olması nedeni ile AGİ’sini tam bir şekilde alamadığını açıkladı.

Hükümete seslenmiş olan Kaya, ”Üç tane çocuk isteyenler, düşük maaş almakta olan memurun AGİ’sini tam bir şekilde ödemelidir” ifadelerine de yer verdi. Gelir vergisinin matrahından kaynaklanmakta olan kaybın aylık 31 Lira , senelik ise 372 Lira olduğunu ifade etmekte olan Kaya devamında, ”657’ye tabii bulunan bir kurumda 2016 senesine göre eşi çalışmamakta olan 4 çocuklu bir tane memurdan, ortalama 1185 liranın üstünden gelir vergisi kesilmekte. 2016 senesine göre ise 209 Liralık Asgari Geçim İndirimi alması gerekir iken, 177,80 liralık bir AGİ yardımı alıyor. Yani, burda da 31 lira gibi bir kayıp yaşanıyor” ifadeleri ile konuştu.