Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Güzel haber geldi: Asgari ücrette 9.144 TL müjdesi! Aradaki 638 TL’lik fark ödenecek

Milyonlarca vatandaşa güzel haber geldi. Geçtiğimiz günler de EYT Meclis’te yasalaşarak yürürlüğe girdi. Vatandaşların bir kısmı SGK’den bir kısmı da e-Devlet üzerinden işlemlerine başladı. EYT ile emekli olanların bir kısmı çalışmaya devam ederken bir kısmı da direkt emekliliğe ayrılacak. Çalışmaya devam edecekler için asgari ücret 9.144 TL oldu.

3 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren EYT’de önemli bir gelişme yaşandı. 8 Eylül 1999 tarihinden önce yaş şartı olmadan emekliliğe imkan sağlayan yasa ile emekli olacaklar için başvuru süreci devam ediyor. EYT ile emekli olup aynı iş yerinde çalışmak isteyenlere güzel haber geldi.

30 GÜNLÜK SÜRE DETAYI

Yapılan açıklamaya göre EYT kapsamında emekli olanların 30 gün içerisinde aynı iş yerinde çalışmaya başlamaları halinde yüzde 5 oranında sosyal güvenlik destek primi indirimi hakkından yararlanması hükme bağlandığı belirtilerek bu süreye geçirip aynı iş yerinde çalışmaya devam edenlere indirim konusunun söz konusu olmayacağı açıklandı. Süre ilk etapta 10 gün olarak belirlenmişti. Ancak 30 günlük süre içinde aynı iş yerinde çalışan başka iş yerine geçerse indirim söz konusu olmayacağı aktarıldı.

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun asgari ücretle EYT emeklisi olanlara önemli açıklamalarda bulundu. Maaşlardaki kesintiye değinen Erdursun’un açıklamaları haberimizde..

HESAPLAMALARA GÖRE

Yüzde 15 oranında sosyal güvenlik primi ve işsizlik sigortası primi kesileceğini belirten Erdursun’a göre hesaplama şu şekilde:

10 bin 8 lira olan brüt ücretten 1.501 lira 20 kuruş prim kesintisi yapıldıktan sonra işçiye net 8.506,80 lira ödendiği belirtilerek işçi emekli olup aynı brüt ücretle çalışmaya devam ettiğinde yüzde 15 yerine yüzde 7.5 sosyal güvenlik destek primi (SGDP) kesintisi yapılacağı ifade edildi. Buna göre aylık prim kesintisi bin 501 lira 20 kuruştan 750,60 liraya düşeceği bu tutardan da 112,59 lira gelir vergisi kesileceği duyuruldu.

MAAŞ 9.144 TL OLACAK

Yapılan son hesaplamaya göre işçinin eline 9 bin 144 TL net ücret geçecek. Brüt 10 TL olan asgari ücretle çalışanın maaşı önceden 8 bin 506 TL olurken emeklilik sonrası bu durum 9.144 TL olacak. Çalışanın net ücreti 638,1 TL artacak.