Editörün SeçtikleriGündem

Son depremlerin hepsini bilmişti: Naci Görür’den yeni uyarı geldi! Bu bölgede 7,4 büyüklüğünde deprem bekleniyor

Son dönemlerde yaptığı açıklamalarla gündem olan Prof. Dr. Naci Görür tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Olası İstanbul depremine karşı önemli açıklamalarda bulunan Görür, depremde alınması gereken önlemlerin eksik olduğunu belirterek, “İstanbul’da şu an kanalizasyon sisteminin ve kimi barajların depreme hazır olmadığını biliyoruz. Eğer siz bu atıkları ve molozları uluslararası standartlara göre bertaraf etmezseniz bu atıklar uzun dönemde en az deprem kadar insanların hastalıktan ölmesine neden olabilir” dedi.

Prof. Dr. Görür İstanbul’un depreme karşı uyarılarda bulunarak bölgenin depreme karşı dayanaklı hale getirmenin yollarını şu şekilde anlattı:

Önce halkı bir bilgilendirmek, bilinçlendirmek ve bu deprem hazırlığının içerisine koymak lazım. Halkı teşvik etmek lazım. Hükümetle, belediyeyle kol kola bu işin üstesinden gelmelerini sağlamak lazım. Bu

“KİMİ YAPILAR DEPREME HAZIR OLABİLİR AMA BUNDAN EMİN OLMAK LAZIM”

Altyapıyı yenilemek, deprem dirençli hale getirmek lazım. Altyapı denildiği zaman işte yollar, köprüler viyadükler, tüneller, barajlar, kanalizasyon şebekesi, içme suyu şebekesi, doğalgaz şebekesi bütün bunların depreme hazır olması gerekir. Kimi yapılar depreme hazır olabilir ama bundan emin olunmak lazım. Mesela biz İstanbul’da şu an kanalizasyon sisteminin depreme hazır olmadığını biliyoruz kimi barajların depreme hazır olmadığını biliyoruz. Deprem sırasında bunun bir şekilde tahribata uğrayacağını biliyoruz. Dolayısıyla deprem gelmeden önce bunların tespit edilip güçlendirilmesi ve yeniden gerekiyorsa bazılarının yapılması gerekir” dedi.

7,4 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM BEKLENİYOR

Görür, açıklamasının devamında Erzincan-Bingöl Karlıova arasında 7,4 büyüklüğünde deprem beklendiğini şu şekilde açıkladı:

“20 senede Türkiye’yi deprem dirençli hale getirebiliriz. Bütün Türkiye’yi deprem dirençli hale getirebiliriz. Erzincan, Bingöl- Karlıova arasında bir büyük bir deprem bekliyoruz. En son deprem orada 1790’larda oldu. Aşağı yukarı 7.4 büyüklüğünde deprem bekliyoruz. Bingöl Karlıova’yla Bingöl Göynük arasında da 7.2 büyüklüğünde deprem olabilir. Güneydoğu Anadolu’da özellikle Adıyaman ve Hakkari arasındaki o bindirme kuşağında bazı sıkışmalar olmuş olabilir. Bu son depremlerden dolayı olabilir. Oralara özen göstermemiz gerekiyor. Son depremlerden dolayı levha yani, Anadolu levhasının içindeki faylarda kimi hareketlenmeler oldu. Dolayısıyla mesela Adana, işte bunun yanında Sivas, Kayseri yöresinde biraz daha özenli olunmalı. Deprem dirençli hale getirme çalışmaları burada özenle yapılmalı”