Editörün SeçtikleriGündem

Acil uyarı yapıldı: Tedbirinizi mutlaka alın! O illerde çamur yağacak

Türkiye son dönemlerde yağışlı havanın etkisi altına girdi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından önemli bir açıklama geldi. MGM yaptığı açıklamasında bugünden itibaren çok sayıda ilde toz taşınımı ve kuvvetli rüzgar bekleniyor. Hava kalitesinde de düşme görülebileceği için vatandaşların tedbirli olması gerektiği açıklandı. İşte detaylar..

MGM tarafından önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya göre Salı günü öğleden sonra Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ, Malatya ve Diyarbakır çevrelerinde Suriye kaynaklı toz taşınımı, Adana’nın kuzeyi, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya çevrelerinde yer yer kuvvetli rüzgar olabileceği belirtildi.

METEOROLOJİ AÇIKLAMA YAPTI

Konuya ilişkin Meteoroloji’nin yaptığı açıklama şu şekilde:

“Deprem Bölgesinde yarın (Salı) öğleden sonra Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ, Malatya ve Diyarbakır çevrelerinde Suriye kaynaklı toz taşınımı bekleniyor. Çarşamba günü öğle saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenen toz taşınımının Şanlıurfa’nın güney kesimlerinde yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

TEDBİR UYARISI YAPILDI

Rüzgarın Adana’nın kuzeyi, Hatay, Osmaniye, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya çevrelerinde güney ve güneybatı yönlerden yer yer kuvvetli (40-60 km/saat), Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Elazığ ve Diyarbakır’ da orta kuvvette (20-40 km/saat) esmesi bekleniyor. Toz taşınımı ve lodosun meydana getirebileceği hava kalitesinde düşme ve görüş mesafesinde azalma, soba ve doğalgaz kaynaklı baca gazı zehirlenmesi ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”