Editörün SeçtikleriGündemİş İlanlarıKamu PersonelleriKpss B Memur Alım İlanlarıPersonel Alımı

Kamuya 2 bin 431 kişi alınacak: Mülakat yapılmayacak! KPSS puanı olanlara müjde

Aile Bakanlığı tarafından iş arayanlara güzel haber geldi. Gelen son habere göre sadece KPSS puanı ile kamuya 2 bin 431 kişi işe alınacak. Mülakat yapılmayacağı ifade edilirken, konuya ilişkin açıklama Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından açıklama geldi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık yaptığı açıklamasında, “Yerleştirmeler, KPSS puan üstünlüğüyle mülakatsız yapılacak. 2 bin 431 personeli büyük ailemize katıyoruz. Çeşitli branşlarda arkadaşlarımızı istihdam edeceğiz.” dedi.

BAKAN YANIK AÇIKLADI

Derya Yanık TRT Haber’de gündeme ilişkin merak edilen soruları yanıtladı. “Aile Koruma Kalkanı” modeli sayesinde hem gençlere, hem ailelere hem de çocuklara çeşitli projeler sunulacağını ifade eden Yanık, bakanlığa KPSS puanı ile 2.431 kişi alınacağını söyledi.

Derya Yanık’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

Deprem bölgesince önde barınma ihtiyacı daha sonra da temel destek ihtiyaçları bakanlığımız tarafından yerine getirildi. Deprem bölgemizde sosyal market depoları hizmet veriyor. Vatandaşlarımıza ihtiyaç malzemelerini buralardan temin ediyoruz. Konutların ilk temeli atıldı inşallah 1 yılın sonunda bunları tamamlayacağız. Bölgedeki çalışmalar sistematik ve aralıksız devam ediyor. Depremzede vatandaşlarımız tarafından bunun karşılığını görmek mümkün.

21 yılda Osmaniye’nin çehresi değişti, çok önemli yatırımlar yapıldı. 35 milyar liranın üzerine Osmaniye’ye yatırım yapıldı. Osmaniye çok büyük bir yatırım ağının ortasında yer alıyor. Etki alanı itibarıyla çok güçlü bir noktada yer alıyor. Tarımsal üretimin çok yüksek ve verimli olduğu bir şehir. Tarıma dayalı sinai üretim bölgede devam ediyor. İhtisas organize sanayi bölgeleri dahil olmak üzere sanayi yatırımları yapılıyor. 4 büyük organize sanayisinin bulunduğu bir kent. Osmaniye’nin lojistik ağı üzerinde bulunması sebebiyle hareketli bir noktada bulunuyor.

Osmaniye 21 yılda vizyonu çok değişmiş, daha sonraki 20 yılda daha da gelişecek kilit noktaya ulaşacak illerimizden birisi haline gelecek. Petrol arama ve rezerv çalışmaları, çevreyolu ve bağlantı yolu üzerinde olması nedeniyle coğrafi olarak önemli bir konumda. Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep gibi güçlü şehirlerin bulunduğu bir noktada.

Devlet korumasına ihtiyacı olan çocuklarımızın bakımı daha önce bakımevlerinde yapılıyordu. Biz çocuk evleri modeline geçtik. Çocukların kendi öz bakımlarını yapabilecekleri bir ev ortamında yapabilmesini sağladık. Çocukların bireysel yeteneklerinin takip edildiği bir modele geçtik. Çocukların sadece başlarını sokabilecekleri bir ev olmaktan öte sosyal bir yaşam alanı oluşturduk.

20 sene önce bir hanede engelli birey varsa utanılan bir bakış açısıyla bakılıyordu. Tam aksine bireylerin kendini topluma sunabilecekleri bir model ortaya koyduk. Bireysel gelişimlerine katkı sağladık. Deprem bölgesinde otizmli bir genç kardeşimiz bize daha çok istihdam oluşturulması talebinde bulundu. Sosyal hizmetlerimiz tamamen ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalar yapıyor. Sürdürülebilir, yeni ihtiyaca göre çeşitlendirilebilir adımlar atıyoruz.

İhtisaslaştırılmış rehabilitasyon merkezleri oluşturacağız. Akran zorbalığı dahil şiddeti önleyici hizmetler yaygınlaşacak. İlkini yarın yapacağımız çocuk şuralarını sürdüreceğiz. Engelli bireylerin ailelerine psikososyal hizmetlerini geliştireceğiz. Engelli çocuğuna bakan ebeveynler için sosyal güvence sağlanacak. Mevsimlik tarım işçisi kadınların çalışma şartlarını geliştireceğiz. Engelsiz yaşam merkezlerimizde engel türüne göre ihtisaslaşma olacak. Kadınların iş kurma sürecinin kolaylaştırılmasına zemin hazırlayacağız. Şehit ve gazi çocuklarının özel burslardan faydalandırılması için çalışmalar yapılacak. Gelir tamamlayıcı aile destek sistemini hayata geçireceğiz.

EVLENEN ÇİFTLERE 150 BİN TL KREDİ, BABALARA ESNEK ÇALIŞMA SAATİ

Ev hanımlarına emeklilik imkanı getirilecek. Evde bir üretim mekanizması oluşturmalarına rağmen pek çok mağduriyet yaşıyorlar. Bu noktada isteğe bağlı bir model geliştireceğiz. Sigorta priminin üçte birini devlet ödeyecek. Bizim amacımız her ailede en az bir çalışan olsun. İstihdama katılsın istiyoruz. Eğer özel sektör istihdam ederse sigorta primini bir süre devlet olarak biz ödeyeceğiz.

Aile ve Gençlik Bankası üzerinden yeni evlenen çiftlere 2 yıl geri ödemesiz 48 ay vadeli 150 bin lira ödeme yapacağız. Artık babalara esnek çalışma saatleri getireceğiz.

Her ilçeye bir sosyal hizmet merkezi açacağız. Hizmetlerimizin yaygınlaşmasını sağlamış olacağız.

Ulusal yaşlılık konseyini kuracağız. Aktif yaşlanmayı sağlamak, toplumsal üretime katkı sağlamaları için bakım sigortası üzerine çalışıyoruz. Kent merkezlerinde yaşlı yaşam köyleri kurulacak. Yaşlı girişimciliğini destekleyeceğiz. Emeklilik yaşını kadınlarda çocuk sayısına göre değiştireceğiz.

AŞLI YAŞAM KÖYLERİ

Sosyal hayattan kopmayan bir mahalle protitipi kurulacak marketi, berberi olacak geniş yaşam alanları kurulacak. Buralarda yaşlılarımız hayattan kopmamış, izole olmamış, terk edilmişlik duygusuna kapılmamış bir yaşam sürecek. Çekirdek aile yapısının yaygınlaşmasıyla birlikte yaşlılarımızdan bir kısmının devlet desteğine ihtiyacı var.

AİLE BAKANLIĞI’NA ÇEŞİTLİ BRANŞSLARDA PERSONEL ALIMI

Yerleştirmeler, KPSS puan üstünlüğüyle mülakatsız yapılacak. 2 bin 431 personeli büyük ailemize katıyoruz. Çeşitli branşlarda arkadaşlarımızı istihdam edeceğiz.