Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Türkiye’de yaşayan herkes kötü etkilenecek: 1 Mayıs duyurusu yapıldı! 11’inci defa zam yapılacak

Gelen peş peşe zamlara bir yenisi daha eklendi. Gelen son habere göre kırmızı et almakta zorluk çeken vatandaşlar artık beyaz et alırken de zorluk yaşayacak. Çünkü aktarılan son habere göre beyaz et fiyatlarına 1 Mayıs tarihinden itibaren zam yapıldı. 11’nci zamla birlikte beyaz et fiyatları yüzde 20 artmış olacak.

Kırmızı et almakta zorluk yaşayan vatandaşa bir kötü haber de beyaz et cephesinden geldi. Konuya ilişkin Sözcü’den Latif Sansür’ün aktardığı habere göre beyaz et fiyatlarına pazartesi gününden itibaren 11’inci defa zam gelecek.

VATANDAŞIN ALABİLDİĞİ SADECE TAVUKTU

Aydın’da bulunan kasapların alım gücü düşen vatandaşların yapılan zamlardan kendilerini sorumlu tuttuğunu ifade ederek, “Vatandaş kırmızı et, balık alamıyor. Alabildiği tavuktu. Ona da sürekli zam yapılıyor” dedi.

Esnaf açıklamasının devamında şunları aktardı:

“Ramazan başlarken kemikli bütün tavuğun kilogramı toptan 26 lira civarında satılırken, pazartesi günü 64 liradan satılacak. Mangal sezonu başladı, geçen yıl bu dönemde 25-30 lira olan kanat pazartesinden itibaren 140 lira olacak. Bugünlerde girdilere büyük zam yok, ama beyaz et sürekli artıyor. Bu zamları vatandaşa anlatamıyoruz”

TAVUK DA SOFRADAN ÇEKİLİR

Kasap Mehmet Demirci, zamların can sıkıcı olduğu ifade ederek şunları söyledi:

“Bir süre öncesine kadar 5-6 liraya satılan tavuk sırtı kemik, çorbalık tabir ettiğimiz ürün şu anda 25 lira. Pazartesiden itibaren bu ürün 35 lira. Daha bir süre öncesine kadar bütün piliç 35 liraya satılıyordu. Nasıl oluyor da kemik sırt 35 lira oluyor. Bu gidişe kimse dur demezse kanat 250 lira olur, tavuk bonfile 200 lira olur, incik 220-230 olur. Bütün tavuk 100-120 lira olur. Kırmızı etten sonra hiç kimse de tavuk yiyemez”