Gündem

Oy Sayısı 330 olursa Halk Söz Sahibi Olacak

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, CHP’nin Anayasa Komisyonunu Terk Etmesi Üzerine 4 Parti İçin Toplantı İstedi. 
Yapılması istenen bu toplantıya CHP ‘nin çalışmalarda bulunmayacağını bir kez daha dile getirmesine fayda sağlayacak.Bu Meclis için artık ortak bir anayasa çıkarılmasının olmayacağı belli olmuş oldu. Artık anayasa için çözüm yolları bulunması için adımlar atılıyor.

330 oy olursa Halk Söz Sahibi Olacak ; Cumhurbaşkanı ve Hükümetin aradığı yeni yol  Meclis’te 330 oy çıkmaması ve daha sonrasında Anayasa için halka sunum yapılması.

Şu anda Türkiye Cumhuriyeti anayasamız  açık bir durumdadır. Anayasa içerisinde yapılacak bir değişiklik için Meclis içerisinde üçte iki çoğunluk olur ise halk yerine meclis Anayasa için karar vermiş olacak. Anayasa da halkın söz sahibi olması için 330 oy şartı olmaktadır. 
Anayasa değişikliği yapılabilmesi için ilgili maddelerin değişimi sağlanması da aynı şartları istemektedir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti erken seçim konusunu kabule bile yanaşmadığı için  bu yola adım atmanın olmaması söz konusu.

Cumhurbaşkanı sözcüsünün İbrahim Kalın iki ayrı halk oylaması ile  ilgili sözleri ise önemli bir tartışma konusu sağlamadı.Buna göre yapılması düşünülen anayasanın cumhurbaşkanı ve başkanlık dışındaki maddeleri ile başkanlık maddelerinin halk oylamasına ayrı ayrı sunalması düşünülüyor. 

Uygulaması planlanan bu düşünce teknik bazı sorunlara sebep olacak  bir yöntem olsa bile  Ak Parti için dışarıdan destek alabileceği bir yöntem olduğu biliniyor. Mesela aynı gün iki sandık ve iki oy karışıklık yaratacak sorunlara sebep olabilmektedir.

Muhalefette bulunan tüm kişilere “gelin hep birlikte halkın önüne gidelim, bunun gerçekleşmesine destek verin ki halka soralım” denilecektir.
Anayasanın başkanlık sistemi dışarısında  ayrı oylanma olduğu durumda geniş bir kitlenin kabul etmesi çok büyük bir olasılık içerisinde bulunmaktadır.