Editörün SeçtikleriGenelSağlık

Artık herkes bunu tüketiyor: İçinde etten daha fazla protein var! Fiyatı da çok ucuz

Vücudumuz için en yararları mineral ve vitaminlerin başında gelen protein en fazla kırmızı ette bulunuyor. Ancak et fiyatlarının artması sebebi ile vatandaşların büyük bir kısmı düzenli olarak ete ulaşamıyor. Fakat kırmızı et dışında da yüksek protein içeren besinlerin olduğu belirtildi. Hem et alamayan hem de et yemek istemeyenlerin tercihi olan bu yüksek proteinli besinin yararları herkesi şaşırtıyor.

Sağlıklı bir insanın her gün düzenli bir şekilde protein alması gerekiyor. Bu noktada herkesin aklına kırmızı et geliyor. Kırmızı et dışında farklı alternatifler de son dönemlerde sıkça araştırılıyor. Sağlıklı besinler arasında olan kinoa içerisinde neredeyse etten daha fazla protein barındırıyor.

KİNOA NASIL YENİR?

Kinoayı farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Pişirdikten sonra salatalara ekleyebilir, ya da direkt çiğ halini meyve karışımlarına ekleyerek tüketebilirsiniz.

Bunun dışında son dönemlerde köfte yapımında da sıkça tercih edilmektedir. Sabah kahvaltısını smoothie ile yapanlar bu besini içeceklerin içerisine ekleyerek de tüketebilir.

KİNOANIN YARARLARI NELER?

  • Yüksek miktarda protein içerir. Hem vegan hem de vejeteryanlar tarafından sıkça tercih edilir.
  • Doyurucudur. Bu sebeple diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasındadır.
  • Yüksek lif içeriği bulunur. Bu da bağırsakların daha düzenli çalışmasına ve sindirim sorunlarının ortadan kalkmasına yardımcı olur.
  • Yağ oranı çok düşüktür. Bu sebeple kilo aldırmaz.
  • İçerisinde gluten olmaması sebebi ile gluten tüketmeyenlerin sık tükettiği besinler arasındadır.