Editörün SeçtikleriEkonomiGündem

Yüzde 50 hibe desteği müjdesi! Bakan son dakika açıkladı: “Çam sakızı çoban armağanı”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından güzel bir haber geldi. Bakan Kirişçi yaptığı açıklamasında yüzde 50 hibe desteği verileceğini belirtti. Bakan Kirişçi Kırşehir’de çeşitli programlara katıldı. Buradan önemli açıklamalarda bulundu. İşte detaylar..

Bakan Kirişçi “Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı”na katıldı. Burada önemli açıklamalarda bulunan Kirişçi, “Tohum üreten sertifikalı tohumluğun yüzde 96’sını içeride yerli üreten, dünyanın da 97 ülkesine ihracat yapan bir ülke haline geldik. Dolayısıyla hukuk devletindeki mevzuatın vazgeçilmezliğini burada da gördüm. Geldiğimiz nokta itibarıyla inşallah dünyada şu anda ekonomik olarak ilk 20’deyiz ama tarımda ilk 10’dayız.” dedi.

“BÜYÜKBAŞ HAYVANCILIKTA 17 MİLYONA ULAŞTIK”

Üretimlerdeki rakamları açıklayan Kirişci, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Büyükbaş hayvancılıkta yüzde 72 artışla 17 milyon başa ulaştık. Küçükbaşta yüzde 76 artışla 56,3 milyona ulaştık. Arı kovanında yüzde 114 artışla 9 milyon kovana eriştik. Yüzde 46’lık artışla 367 milyon kanatlı varlığına ulaştık. Karkas ağırlığında yapılan çalışmalarla yüzde 60 artışla 178 kilogramdan 284 kilograma çıktık. Kırmızı et üretimimiz yüzde 180 artışla 780 bin tondan 2,2 milyon tona, çiğ süt üretimimiz 8,4 milyon tondan 21,6 milyon tona, tavuk eti üretimimiz, rekor bir artış var, yüzde 245 artışla 2,4 milyon tona ulaştırmış olduk. Bal üretimimiz yüzde 53 artışla 114 bin tona ve bu bizi dünyada 2 katına çıkarmış oldu. Hayvancılığa toplam destek içerisinden sadece yüzde 4,4’lük bir pay ayrılıyordu ama bugün gelinen nokta itibarıyla artık yüzde 25 destek veriyoruz. Sertifikalı tohumluk üretimimiz 9 kat artışla 1,4 milyon tona erişmiş durumda”

“ÇAM SAKIZI ÇOBAN ARMAĞANI”

Bakan Kirişçi yüzde 50 hibe desteği vereceklerini belirterek şu müjdeyi açıkladı:

“Biz özellikle bu kapsamda düve yetiştirme merkezlerinden temin edilen hayvanlara yüzde 50, bakanlığımızca belirlenen diğer işletmelerden temin edilen hayvanlara da yüzde 40 hibe desteği vereceğiz.

Bu da hayırlı uğurlu olsun. Bu kapsamda birazcık da istisnalarımız var. Onları da söylemekte yarar var. Bu kapsamda desteklemeye başvuran tüm gazi veya birinci derece şehit yakınlarını desteklemeden yararlandıracağımızı da belirtmek istiyorum. Bu da onlara bir çam sakızı çoban armağanı. Bu da hayırlı uğurlu olsun”