Gündem

Başkanlık Divanı'nda Güvenlik Görüşmesi Yapıldı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık Divanı’nda Karşılaştırılan Güvenlik Önlemlerinin Ayrıntıları İdare Amirleri Toplantısında Sonuçlandı.
Meclis Yönetimi , bir sınır kapısında yer alan ve araçların röntgenlerinin çekilmesi planlanan yüksek teknoloji ürünü ola  X-Ray cihazlarının kapılara kurulmasını planlamıştı ancak bu projeden vazgeçti.

Vazgeçilme sebebi ise insan sağlığına zararının çok fazla olması. TÜBİTAK ile Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile  yapılan inceleme neticesinde bu cihazların insan sağlığına zararın fazla olacağı derecede yüksek radyasyon yaydığı sınır kapısında kullanımda insanların araçtan çıkması şartı ile kontrol yapıldığı, bu kontroller sebebi ile Dikmen Caddesi üzerinde trafiği kilitlediği ve TBMM Dikmen Kapısı’ndaki nizamiyenin daha geriye alınması ve yanındaki otoparktan da yer kazanılması düşüncesi ile yeni bir proje için adım atılması kararlaştırıldı.

Güvenlik Kontrolleri İçin Belirlenen Maddeler Aşağıda Liste Olarak Verilmiştir ; 

– İdare amirlerinin kabul ettiği kararlara göre yerleşke Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapıldığı gibi yüksek çitlerle çevrilmesi planladı.

– Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin İçişleri Bakanlığı tarafında ve duvar bulunmayan bölümü yeşil alana uygun çitle kapatılması planıyor

– Bakanlara eşlik eden koruma araçları artık içeriye alınmaması hakkında da karar alındı.

– Meclise ziyaretçi alımı bitiş saati  18:00 olarak belirlendi. Ne olursa olsun ziyaretçiler kulislere giriş yapamayacak.

– Randevu sisteminde isimleri bulunmayan ziyaretçiler kabul edilemeyecek. Grup toplantılarında bulunacak kişilerin isimleri bir gün öncesinde güvenlik amirine bildirilmesi gerekiyor.

– Türkiye Büyük Millet Meclisi Güvenlik Yönetmeliği içerisinde belirtilen şartlar dışarısında kişilere verilmiş olan araç giriş kartları geri alanacak.

– Milletvekilleri ile  beraber gelen ziyaretçiler için önce güvenlik kontrollerinden geçişleri sağlanacak daha sonra ise kart verilerek içeriye alımları olacaktır.

– Araçlar içerisinde makam sahibi olup olmadığının öğrenilmesi  amacı ile  arka camlar açılarak kontrolde bulunulacak.

– Giriş kapılarında ise mantar bariyer sistemi kurulması planlanıyor.

– Toplantıda güvenlik amirliğinin dile getirdiği düşüncesi üzerine saat 20.00 den sonra gazetecilere kulis yasağı hakkında görüşme yapıldı.
Muhalefette bulunan idare amirlerinin bu düşünceye karşı çıkmaları nedeni ile bu konu hakkında karar alınmadı.