Dünya

DEAŞ bağlantılı kaçakçının ABD’ye giriş yapanlara yardım ettiği iddiası

ABD’nin Meksika sınırından giriş yapan bazı kişilere terör örgütü DEAŞ bağlantısı olduğu düşünülen bir kaçakçının yardım sağladığına ilişkin haberler endişeye yol açtı. Türk ve ABD’li yetkililer, konuyla ilgili soruşturma başlattıklarını ve herhangi bir terör bağlantısı bulunmadığını açıkladılar.

Türk güvenlik güçleri operasyon düzenledi

Türk yetkililerinin Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, ABD’li yetkililerce, “Türkiye’de bulunan Özbek, Rus, Çeçen ve Gürcü şahısların, ABD’ye seyahatlerine yardım sağladığı ve DEAŞ bağlantılı olduğu” belirtilen yapıya yönelik Türk güvenlik güçlerince operasyonlar düzenlendiği bildirildi.

Açıklamada, bu operasyonlar neticesinde, söz konusu yapıda yer alan 4 kişinin yakalandığı aktarıldı.

Bu kişilerin DEAŞ ile bağlantılı olduklarına yönelik bir tespite ulaşılamadığı belirtilen açıklamada, yapıda yer aldığı belirtilen diğer kişilerin tespitine yönelik araştırmaların devam ettiğinin altı çizildi.

Açıklamada, “Türkiye, uluslararası düzeyde müttefikleri ile işbirliğinin de sağladığı katkıyla DEAŞ’ın da aralarında bulunduğu terör örgütleri ile mücadele çalışmalarını kararlılıkla sürdürmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

ABD’li sözcü: Terör bağlantısı yok

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson ise Anadolu Ajansı muhabirine konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ABD’ye giriş yapan kişilerin herhangi bir terör örgütüyle bağlantıları olduğuna ilişkin bir bilgi bulunmadığını belirtti.

Watson, ABD’nin hızlı bir şekilde harekete geçtiğini ve “yurt dışında bir ortak devletle” çalıştığını kaydetti.

Sınırda söz konusu yapıyla bağlantısı bulunduğu düşünülen kişilerin çok sıkı bir şekilde incelendiğini ve hızlı bir şekilde gönderildiğini ifade eden Watson, şahısların genellikle tutuklandığını açıkladı.

Watson, ABD’nin yabancı ortaklarıyla bilgi paylaşımını sürdürmeye devam edeceğine dikkati çekti.

Sınırda düzensiz göçmen akını

Meksika-ABD sınırından geçen düzensiz göçmen akını ülkede sıklıkla gündem oluyor. FETÖ ve PKK gibi terör örgütlerinin de para kazanmak ve kendi üyelerini yurt dışına kaçırmak için bu hattı kullandığı biliniyor.

ABD Başkanı Joe Biden, göreve geldiği günden bu yana sınırda yaşanan sorunlara çözüm bulmak için çeşitli adımlar attı. Biden, sınır güvenliğini artırmak, göçmenlere insani yardım sağlamak ve kök nedenleri ele almak için bir plan açıkladı.

Ancak, sınırda yaşanan kriz henüz sona ermedi. ABD’ye giriş yapmak isteyen binlerce göçmen, Meksika tarafında kamplarda bekliyor. ABD’li yetkililer, göçmenleri kabul etmek için kapasitelerinin sınırlı olduğunu belirtiyor.

Bu arada, ABD’ye giriş yapmayı başaran bazı göçmenlerin terör örgütleriyle bağlantılı olabileceği iddiaları da endişe yaratıyor. ABD’li yetkililer, bu iddiaları ciddiye aldıklarını ve gerekli önlemleri aldıklarını söylüyorlar.