Spor

Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri başladı

Balıkesir’de düzenlenen ve CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nin son etabı olan 63. Geleneksel Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri, bin 306 pehlivanın katılımıyla başladı. Başpehlivanlar, seneye Kırkpınar’a direkt katılma hakkı için mücadele ediyor.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz: “Balıkesir’in pehlivanlar diyarı olma özelliği kopmadan devam edecek”

Güreşlerin başlamasından önce bir restoranda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, final güreşinin sonuna kadar teyakkuz halinde olduklarını söyledi.

Yılmaz, Balıkesir için bir geleneği yaşatma sevinci içinde olduklarını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Balıkesir’de önceden ustaların yetiştirdiği ve bir elin parmaklarını geçmeyen güreşçilerimiz vardı, bugün 17 ilçemizde 420 güreşçi yetiştiriyoruz. Balıkesir’in pehlivanlar diyarı olma özelliği kopmadan devam edecek. Bu kardeşlerimizin başpehlivan olması, bizi gururlandırması zaman alacak bir meseledir. Eskiden elinde zembili güreşlere katılma durumundan bugün kulüp arabası, donanımı ve oteli ayarlanmış bir dönüşüme kavuştuk. Lig güreşimizin son etabı olan güreşlerimizin hayırlı olmasını diliyorum.”

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan: “Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri kendileri için bir düğün niteliği taşıyor”

Toplantının diğer konuşmacısı olan Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan da Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri’nin kendileri için bir düğün niteliği taşıdığını dile getirdi. Çok iyi bir hazırlık yaptıklarını ifade eden Orkan, sporculara başarı diledi.

Konuşmaların ardından, Yücel Yılmaz, Dinçer Orkan ile Balıkesir Gençlik ve Spor İl Müdürü Adem Özalp ve Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri ağası Abdullah Altıntaş, Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın kabrine çiçek bıraktı, dualar etti.

Minikten büyük ortaya kadar müsabakalar başladı

Daha sonra güreş meydanında yapılan salavatların ardından minik, teşvik, tozkoparan, ayak, deste, küçük orta ve büyük orta boylarda müsabakalar başladı.

Orhan Okulu 63 puanla zirvede yer aldığı CW Enerji Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nde, Manisa’da birinci olan Ali Gürbüz 46 puanla ikinci sırada yer alıyor. İsmail Balaban ve Serhat Gökmen’in ise 38 puanları bulunuyor.

Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşlerinin sonunda ilk 24’te yer alan başpehlivanlar, seneye direkt Kırkpınar’a katılma hakkına sahip olacak.

Organizasyon pazar günü sona erecek.