Genel

TEKNOFEST Ankara sona erdi: Bakanlar ve Bayraktar’dan önemli açıklamalar

Etimesgut Havalimanı’nda düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) Ankara, 30 Ağustos- 3 Eylül tarihleri arasında ziyaretçilerini ağırladı. Etkinliğin kapanış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile TEKNOFEST Yönetim Kurulu ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar katıldı. Bakanlar ve Bayraktar, etkinlikte sergilenen milli teknoloji ürünlerine dikkat çekerek, Türkiye’nin üretim ve ihracat potansiyelini vurguladılar.

Cumhuriyetin 100’üncü yılında başkent ile buluşturulan TEKNOFEST

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, cumhuriyetin 100’üncü yılında başkent ile buluşturdukları TEKNOFEST ile Ankara tarihinin en büyük organizasyonuna imza attıklarını belirtti. Kacır, “Çok mutluyuz, çok gururluyuz. Bayraktar’la, Akıncı’yla, Anka’yla, Aksungur’la, Kızılelma’yla, Atak’la, Gökbey’le, Tayfun’la, Hisar’la, Siper’le hep birlikte bir kez daha gururlandık. Solo Türk’ün gökleri yırtan sesiyle titredi içimiz, Türk yıldızlarının gökyüzünü süsleyişi oldu neşemiz. TEKNOFEST kuşağının hayalleri, heyecanları, coşkuları gerçekleştirdikleri ile iliklerimize kadar hissettik umudu. ‘Allah’ın izniyle Türk gençliği bizimle oldukça, milli teknoloji hamlesine tutundukça sırtımız yere gelmez’ dedik. Yalnızken kendimiz adına değil yeryüzü adına da daha ümitliyiz şimdi. Biliyoruz ki, inanıyoruz ki yolun sonu aydınlık. Biliyoruz ki, inanıyoruz ki Türk gençliği, TEKNOFEST kuşağı daha adil bir dünyayı mümkün kılacak. Türkiye kuvvetli oldukça dünya huzur bulacak” dedi.

Kızılelma’nın kilogram değeri 100 bin dolar

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise, “Türkiye yapabilir, başarabilir. Aslında bugün TEKNOFEST’te gördüğümüz bu. Türkiye’de TEKNOFEST’ler sayesinde bir özgüven patlaması var. 7’den 70’e bütün vatandaşlarımızın bilime ve teknolojiye olan aşkını yansıtıyor artık. ‘TEKNOFEST’ deyince inovasyon, yüksek teknolojii, savunma sanayi ve müreffeh Türkiye akla geliyor. Şu arkanızdaki Kızılelma’nın kilogram değeri 100 bin dolar. Bizim ihracatın ortalama kilogram değeri 2 dolar bile değil. İşte muhteşem başarı ortada. Onun için bu bir ekosistem meselesi. Ekosistem meselesinden kastettiğim şey şu; çocuklarımıza merakı, bilim aşkını aşılayan bir festival var. Burada üniversitelerimiz var. Burada savunma sanayinden tutun bütün diğer alanlardaki şirketlerimiz var. Bir araya geliyoruz ve birlikte öğreniyoruz, dizayn ediyoruz. Bakın buradaki ürünlerin en önemli farkı ne biliyor musunuz; az önce söylediğim normal ihracatımızın önemli bileşenleri ithalata dayalı. Halbuki buradaki tasarım milli bir tasarım. Burada üretim milli. Ve bunun içindeki teknolojinin hemen hemen tamamı millileştirildi. Bu çok önemli. Çünkü tam bağımsız Türkiye ve müreffeh Türkiye’nin yolu tabii ki üretimden geçiyor, ihracattan geçiyor. İşte TEKNOFEST üretimin, ihracatın önemli motorlarından biri haline geldi. Ben emeği geçen herkesi canı gönülden tebrik ediyorum” diye konuştu.

1 milyonu aşkın gencin yarışmalara başvurduğu TEKNOFEST

TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ise, TEKNOFEST Ankara’nın 6 yıl içinde gerçekleştirdikleri 8’inci TEKNOKFEST olduğunu hatırlattı. Bayraktar, “Her TEKNOFEST adeta bir çağlayan gibi büyüdü, gürül gürül aktı. Bu yıl tam 1 milyonu aşkın gencimiz umutları, hayalleri ve projeleriyle teknoloji yarışmalarımıza başvurdu. Bu başvuruların yüzde 40’ını kızlarımız oluşturdu. Bu da bize çok büyük bir mutluluk verdi. Bu yıl da 100 binlerce ziyaretçimizle buluştuk. Onlara milli teknoloji ürünlerini yakından görme fırsatı sunduk. Onlarla bilimin ve teknolojinin heyecanını paylaştık” dedi.

Bayraktar, TEKNOFEST’in sadece bir festival olmadığını, aynı zamanda bir vizyon projesi olduğunu vurgulayarak, “TEKNOFEST ile Türkiye’nin geleceğini şekillendirmek istiyoruz. Türkiye’nin milli teknoloji hamlesini desteklemek istiyoruz. Türkiye’nin dünyada söz sahibi olmasını sağlamak istiyoruz. Bunun için de gençlerimize güveniyoruz, onlara inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

TEKNOFEST Ankara, etkinlik alanında düzenlenen ödül töreninin ardından sona erdi.