Genel

Ankara’da toplu tüketim yerleri denetlendi

Ankara Tarım ve Orman Müdürlüğü, 21 Ağustos-8 Eylül tarihleri arasında başlatılan gıda denetim seferberliği kapsamında, lokanta, kafeterya, restoran gibi toplu tüketim yerlerinde hijyen ve mevzuata uygunluk denetimi yaptı. Denetimlerde ürünlerden numune alınarak laboratuvarlarda analiz edildi.

Gıda kontrol ekipleri sahada

Ankara Tarım ve Orman Müdürü Bülent Korkmaz, yaptığı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın talimatıyla gıda denetim seferberliği başlattıklarını belirterek, “Şu anda tüm illerimizde gıda kontrol görevlileri umuma açık yerlerde gıda denetimi yapmaktadırlar. Bugün Ankara’da yaklaşık 300 civarında gıda kontrol görevlisiyle beraber biz de toplu tüketim yerlerinde denetimler gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Korkmaz, denetim gerçekleştirdikleri bir işletmede son kullanma tarihi geçen ürünler bulduklarını ve işletmeye 9 bin 211 lira idari para cezası uygulayacaklarını söyledi. Korkmaz, işletmeye eksikliklerini tamamlaması için 15 gün süre verdiklerini ve süre sonunda tekrar denetim yapacaklarını ifade etti.

Yıl boyunca 66 bin gıda denetimi yapıldı

Korkmaz, yıl boyunca gıda denetimlerinin devam edeceğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Ankara’da şimdiye kadar 66 bin gıda denetimi gerçekleştirdik. Yaklaşık 2 bin 250 civarında gıda numunesi alındı. Az önce de bir etten numune aldık. Gıda laboratuvarlarında yapılan analizler sonucu bu numunelerden yaklaşık 130 tanesi olumsuz çıktı. Gerek tespit ettiğimiz eksiklikler gerekse olumsuz çıkan gıda numunesi sonuçlarına ilişkin Ankara’da 434 işletmeye yaklaşık 18 milyon lira idari para cezası uygulandı. Ayrıca halk sağlığını tehdit ettikleri gerekçesiyle 29 işletme hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Bundan sonraki süreçte de gıda denetimlerimiz aralıksız bir şekilde devam edecektir. En büyük denetçi esasında tüketicidir. Tüketiciler gerek toplu tüketim yerlerinde gerek alışveriş yaptığı noktalarda karşılaştıkları herhangi bir problemle ilgili Tarım ve Orman Bakanlığımıza ait 174 alo gıda hattını arayabilirler.”