Genel

Bolu’da 14 Kızıl Geyik Avlanacak: 4 kızıl geyik için 104 bin TL avlanma ücreti belirlendi!

Bolu’da, Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan “2023-2024 Av Yılı Av Turizmi Uygulama Talimatı Ek Karar”ına göre, 14 kızıl geyik 408 bin lira bedelle avlanacak. Kızıl geyik avına son başvuru tarihi 22 Eylül Cuma günü olarak belirlendi. Kızıl geyik av sezonu ise 29 Şubat 2024 tarihinde sona erecek.

Av Turizmi Uygulama Talimatı Ek Karar

DKMP Genel Müdürlüğü, 31 Mart 2024 tarihine kadar uygulanacak avcılık talimatlarını içeren “2023-2024 Av Yılı Av Turizmi Uygulama Talimatı Ek Karar”ını yayımladı. Ek karar çerçevesinde, 9. Orman Bölge Müdürlüğü içerisinde yer alan Bolu’da da 14 kızıl geyiğin avına, ücret karşılığı izin verildi.

Bolu’da Hangi Bölgelerde Kızıl Geyik Avlanacak?

Bolu’da, Mudurnu Sırçalı, Kıbrıscık, Seben Merkez ve Seben Taşlıyayla bölgelerinde toplamda 14 kızıl geyiğin avına izin verilecek. Kıbrıscık’taki 3 kızıl geyik için 120 bin, Mudurnu Sırçalı’daki 4 kızıl geyik için 104 bin, Seben Merkez’deki 4 kızıl geyik için 104 bin ve Seben Taşlıyayla’daki 3 kızıl geyik için 80 bin lira avlanma ücreti belirlendi. Kızıl geyik avına son başvuru tarihi 22 Eylül Cuma günü olarak açıklandı. Kızıl geyik av sezonu ise 29 Şubat 2024 tarihinde sona erecek.

Kızıl Geyik Av İhalesi Neden İptal Edilmişti?

Bolu’da daha önce de kızıl geyik av ihalesi yapılmıştı. Ancak Vegan Derneği Türkiye’nin Bolu’daki kızıl geyik ’av ihalesine’ karşı açtığı yürütmeyi durdurma ve iptal talepli davasında mahkeme, Tarım ve Orman Bakanlığı izniyle açılan av ihalesinin iptaline karar verdi. Vegan Derneği Türkiye, kızıl geyiklerin neslinin tehlike altında olduğunu ve av ihalesinin yasalara aykırı olduğunu savunmuştu. Bu kararın ardından Bolu’da 15 kızıl geyiğin avlanması engellenmişti.