Genel

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’tan Bilecik’te önemli açıklamalar

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Bilecik’te düzenlenen 742’nci Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’ne katıldı. Kurtulmuş, şenliklerin ardından Bilecik Valiliği, Ticaret ve Sanayi Odası ve Şeyh Edebali Külliyesi’ni ziyaret ederek önemli açıklamalarda bulundu.

Valilik ziyareti

Kurtulmuş, şenliklerin ardından Bilecik Valiliği’ni ziyaret etti. Valilik girişinde Bilecik Valisi Şefik Aygöl tarafından karşılanan Kurtulmuş, şeref defterini imzaladı. Valilik bahçesinde kendi adına çınar fidanı dikerek can suyu veren Kurtulmuş, valilik binasında basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi.

Ticaret ve Sanayi Odası buluşması

Kurtulmuş, valilik ziyaretinin ardından Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası’nda sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada Türkiye Yüzyılı hedefinin hayal, boş bir slogan veya içi doldurulmamış bir temenni olmadığını ifade eden Kurtulmuş, öncelikli hedeflerinin şehirleri güçlü hale getirmek olduğuna dikkat çekti.

Kurtulmuş, Türkiye’nin dünyada adından söz ettirecek bir ülke olacağını belirterek, “Şu an birçok alanda dünya milletleriyle yarışıyoruz. Daha geride kaldığımız yerler var, o mesafeyi kapatıyoruz. Biz görmeyeceğiz onu ama, bizden sonraki nesillere öyle bir Türkiye bırakacağız ki, bizim evlatlarımız torunlarımız cumhuriyetin üçüncü asrına girerken diyecek ki, ‘Sağ olsunlar, bizden öncekiler çalıştılar, çabaladılar, Türkiye’yi sözü güçlü, gücü tesirli bir ülke haline getirdiler. Şimdi bizde, Türkiye’yi sözü dünyada kanun yerine geçen bir ülke haline getireceğiz. Bu önce hayal kurmak, hedef koymak ve elinizdeki imkanları en iyi şekilde değerlendirerek yolunuzda yürümekle gerçekleşir. Bu anlamda bu milletin geçmişte nice zorluklardan, badirelerden geçerek büyük zaferler kazandığı, büyük başarılar kazandığı ortadadır. Güçlü ve büyük Türkiye hedefine ulaşmak için, en pratik hedef tek tek şehirlerimizi güçlü hale getirmektir” dedi.

Şeyh Edebali Külliyesi ziyareti

Kurtulmuş, sivil toplum kuruluşları buluşmasının ardından Şeyh Edebali Külliyesi’ni ziyaret etti. Kurtulmuş, burada Şeyh Edebali Türbesi’ne girerek dua etti. Kurtulmuş, daha sonra Şeyh Edebali Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Bilecik’te Osmanlı’nın Kuruluşu” konulu paneli izledi. Panelin sonunda Kurtulmuş, panele katılan akademisyenlere teşekkür ederek plaket takdim etti.

Kurtulmuş, Bilecik programını tamamlayarak ilçeden ayrıldı.