Dünya

Almanya’nın imalat üretimi düşüyor: Ekonomik ve çevresel sonuçları neler?

Almanya, imalat üretimi düştükçe ciddi zorluklarla karşı karşıya kalıyor, bu da onu daha fazla mal ithal etmeye zorluyor ve bunun güçlü ekonomik yansımaları var. Bunun büyük bir kısmı, geçen yıl enerji kaynaklarını çeşitlendirmek için önemli bir girişimde bulunan Almanya’nın Rusya enerjisine olan bağımlılığından kaynaklanıyor. Rusya’nın geçen yılın başlarında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana yaşanan petrol ve gaz kıtlığı, enerji fiyatlarının hızla yükselmesine neden oldu ve birçok şirketin operasyonlarını daha ucuz gaz ve elektriğin yanı sıra daha iyi enerji güvenliği olan ülkelere taşımasına neden oldu ve bu da Almanya ekonomisine ağır darbe vurdu.

Almanya ticaret fazlasını kaybediyor

Mayıs 2022’de Almanya 1,03 milyar dolarlık dış ticaret açığı bildirdi. On yıllardır ilk kez ihraç ettiğinden daha fazla mal ithal etmek zorunda kaldı. Şu anda ticaret fazlası yaşanıyor ancak ihracatı düşük kalıyor. Şirketler giderek daha düşük ve daha istikrarlı enerji fiyatları sunan ülkelere yöneliyor. Almanya’nın bu eğilim nedeniyle endüstriyel kapasitesinin yüzde 2 ila 3’ünü kaybetmesi beklenirken, ABD’nin yeşil teknolojileri kullanmak isteyen şirketlere yönelik vergi indirimleri ve diğer teşvikleri sayesinde üretim açısından büyük bir cazibe merkezi haline gelmesi bekleniyor.

Alman fabrika siparişleri çöküyor

Temmuz ayında Alman fabrika siparişleri daha da düştü ve bu durumun yılın geri kalanında ülke ekonomisine sert bir darbe vurması bekleniyor. Haziran ayında talep, beklenen yüzde 4,3’lük düşüşün çok üzerinde yüzde 11,7 oranında düştü. Bu, salgının zirveye ulaştığı 2020 yılından bu yana en büyük düşüşe işaret ediyor. Makineler, aletler, araçlar, tüketim malları ve ara mallar dahil her şeyin üretimi azaldı. Ekonomi hâlâ kış resesyonunun ardından toparlanıyor ve 2023’ün ikinci yarısında zar zor genişlemesi ve başka bir resesyona girme potansiyeli olması bekleniyor.

Alman ihracat pazarları daralıyor

Almanya pazarından ayrılan şirketlerin yanı sıra, ülkenin zayıf performansı Çin’in Alman ihracatına olan talebinin düşük olmasıyla da yakından bağlantılı. Çin, Almanya’nın dördüncü büyük ihracat pazarıdır. Ancak Kovid salgını sonrasında yavaş toparlanması ithal mallara olan talebi zayıflattı. Makroekonomi küresel başkanı Carsten Brzeski’ye göre Çin, 2021’de Almanya’nın ikinci büyük ihracat pazarıydı, ancak o zamandan beri “rakip haline geldi ve geçmişte olduğu kadar çok sayıda Alman malına ihtiyaç duymuyor”.

Almanya’nın yeşil geçiş hedefleri tehlikede

Birçoğu, Almanya’nın 2045 gibi erken bir tarihte net sıfır karbon emisyonuna ulaşmayı amaçlayan iddialı yeşil geçiş hedeflerinin ulaşılabilirliğini de sorguladı. Almanya’nın Rus gazına olan güçlü bağımlılığı ve geçen yıl yeni tedarikçiler bulma mücadelesi ve hükümetin anti-nükleer enerji duyarlılığı göz önüne alındığında, bu giderek daha olası görünmüyor. Almanya, ana yenilenebilir kaynaklar olarak rüzgâr, güneş ve hidroelektrik enerjisine büyük ölçüde güvenmeye devam ediyor. Ancak bunlar uçucu kaynaklardır ve Almanya pil depolama kapasitesini önemli ölçüde artırana kadar yalnızca aralıklı enerji sağlamaya devam edeceklerdir.

Alman hükümetinin iklim danışmanları ve Federal Çevre Ajansı’ndan (UBA) gelen son raporlar, ülkenin sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 65 oranında azaltma hedefinin muhtemelen yakalanamayacağını öne sürüyor. Rusya-Ukrayna savaşından önce Almanya başarılı bir karbondan arınma yolunda ilerliyordu. 2022’de karbondioksit seviyeleri 1990’daki seviyeden yüzde 40 daha düşüktü. Ancak geçen yıl tüketici enerji güvenliğini sağlamaya yönelik çabalar, hükümetin yeşil geçiş konusundaki önceliklerini bir ölçüde azaltması anlamına geldi. Analizlere göre inşaat sektörü 2030 hedefinin 35 milyon ton CO2’sinin gerisinde kalabilirken, ulaştırma sektörü bu rakamı 117 milyon ila 191 milyon ton arasında kaçırabilir.