Gündem

Çin’den Türk Vatandaşlarına Vize Kolaylığı: 10 maddelik bir eylem planı hazırladı

Dünyanın en büyük ekonomilerinden olan Çin, Türk vatandaşlarına vize kolaylığı sağlayan 10 maddelik bir eylem planı hazırladı. Bu plan, Çin-Türkiye arasındaki turizm, ticaret ve kültürel ilişkileri geliştirmeyi amaçlıyor.

Çin İstanbul Başkonsolosluğu’ndan Açıklama

Çin İstanbul Başkonsolosluğu’nun ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Çin konsolosluk üyeleri, seyahat acenteleri, Birliği yetkilileri, Ticaret Odası yetkilileri ve çeşitli turizm acente yetkilileri katıldı.

Çin İstanbul Başkonsolosu Vişado, toplantıda yaptığı konuşmada Türk vatandaşlarının Çin’e daha rahat gidebilmesi için başkonsolosluk olarak her zaman üstlerine düşeni yapmaya hazır olduklarının altını çizdi.

Vişado, Çin-Türkiye arasında haftada 30 uçuş yapıldığını, 2023’ün başından beri Türkiye’den Çin’e yapılan vize başvurusu sayısının 12.000’i aştığını belirtti. Bu sayının geçen yıla göre 10 kat daha fazla olduğunu söyledi.

Vişado, ayrıca bu yılın Kuşak ve Yol inisiyatifinin 10. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, “Kuşak ve Yol iki ülkeyi geliştiren ve destekleyen çok yararlı bir proje. Türkiye’yi özellikle turizm alanında çok fazla yarar sağladığını söyleyebilirim. Biz de bunu destekleyerek Çinli turistlerimiz için planlamalar yapıyoruz. Bence Türkiye bu alanda giderek daha iyi yerlere gelecek” dedi.

Vize Almayı Kolaylaştıracak 10 Madde

Çin vize başvuruları ile alakalı bir süredir çalışmalarına devam eden başkonsolosluk, gerekli yetkili kurumlarla yaptıkları görüşmelerden sonra Türk vatandaşlarının Çin vizesini daha kolay alması için aldıkları on kararı açıkladılar.

İşte vize almayı kolaylaştıracak 10 madde:

30 Ağustos’tan itibaren Çin’e giriş çıkışlarda istenilen test kaldırıldı.

Önemli politik ve ticari etkinliklere katılacaklar için vize alımı daha da kolaylaştırılacak.

Çin’e gitmek için acil durumu olan kişiler gerekli belgeleri sunduktan sonra normal vize süresinden daha erken vize alabilecekler.

Çin’e davet mektubuyla gidecek kişilerin Ankara’daki Çin büyükelçiliğine gitmesine gerek kalmadan Çin İstanbul başkonsolosluğundan işlemlerini halledebilecekler.

Firma davet mektubuyla vize başvuru yapacak kişiler davet mektubu fotokopisi, davet eden Çinli firmanın iç lisansı, davet eden Çinli firma sahibinin ID kartı taraması yerine firma davet mektubunun aslı ve imzalanmış taahhütnamesi ile başvuru yapabilecekler.

Türkiye’nin il ve belediye düzeyindeki firmalar, dernekler, meslek odaları ve güçlü ilişkilere sahip olan finansal kuruluşların vize başvurularında gerekli kolaylıklar sağlanacak.

Vize başvuru sahiplerinin SGK hizmet dökümünün sadece ilk sayfası ve son iş yerinin bilgilerini sunması yeterli olacak. Tüm iş yerlerinin ayrıntılı bilgilerini sunma zorunluluğu kalktı.

Daha iyi hizmet vermek için Çin vize başvuru merkezinin günlük vize randevularının kontenjanları artacak ve günlük randevu saatleri uzatılacak. Böylece iki gün içerisinde randevular kolayca alınabilecek.

Vize mülakat günleri de artacak. Vize başvuru sahipleri pazartesiden cumaya kadar her gün vize başvuru merkezinde mülakatlara katılabilecek.

Vize başvuru merkezleri başvuru sahiplerinin çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için özel VIP hizmetler sunacak.

Bu 10 madde, Türk vatandaşlarının Çin’e seyahat etmesini daha kolay ve hızlı hale getirecek. Çin, bu şekilde Türk vatandaşlarına Avrupa Birliği ülkelerinden daha fazla ilgi ve saygı göstermiş oldu.