Ekonomi

Merkez Bankaları Toplantıları Öncesi İspanya Borsası Sessiz Kaldı

İspanya’nın önde gelen hisse senedi piyasası endeksi IBEX 35, yatırımcıların bu hafta yapılacak olan büyük merkez bankaları toplantılarına odaklanması nedeniyle Pazartesi günü 9.545 seviyesinde hafif değişiklik gösterdi. Fed’in faiz oranlarını değiştirmemesi beklenirken, piyasa katılımcıları gelecek faiz artırımlarına ilişkin ipuçları arıyor.

IBEX 35’teki en büyük kaybedenler arasında Melia Hotels (-%1,3), Solaria Energia (-%1,2) ve Amadeus IT (-%1,2) yer aldı. Bu şirketlerin hisseleri, turizm ve seyahat sektöründeki zayıf talep ve artan rekabet nedeniyle baskı altında kaldı. Ayrıca Merlin Properties, Citigroup analistlerinin tavsiyelerini düşürmesinin ardından %1 oranında değer kaybetti. Emlak şirketi, İspanya’daki ofis ve perakende pazarındaki belirsizlikten olumsuz etkilendi.

Laboratorios Farma ise şizofreni ilacı Okedi’nin piyasaya sürülmesinin ertelendiğini duyurarak %0,9 oranında düşüş yaşadı. İlaç şirketi, bu kararın finansal sonuçlarını etkilemeyeceğini ancak ilacın potansiyelini göstermek için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini belirtti.

IBEX 35’teki en büyük kazananlar arasında ise Repsol %1,1 oranında değer kazandı. Petrol ve gaz şirketi, Brent petrolün varil fiyatının 80 doların üzerine çıkmasıyla birlikte enerji fiyatlarındaki yükselişten faydalandı. Repsol, geçen hafta yaptığı açıklamada, 2023 yılına kadar net karını ikiye katlamayı ve temiz enerjiye daha fazla yatırım yapmayı hedeflediğini duyurdu.

IBEX 35’in gelecekte nasıl performans göstereceği konusunda ise Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, endeksin bu çeyreğin sonunda 9.310,00 puanda işlem görmesi bekleniyor. Bir yıl sonra ise endeksin 8626,24 seviyesine gerileyeceği tahmin ediliyor.