Gündem

AKP’li vekilin iki koltuklu maaşı skandalı!

AKP’li vekil Lütfi Bayraktar’ın hem vekillik hem de Fiskobirlik’ten yönetici maaşı aldığı ortaya çıktı. Vekil maaşının yetersizliğinden şikayet eden Bayraktar, her ay 140 bin lira gelir elde ediyor.

AKP Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada, vekil maaşının yetersiz olduğunu ve geçinemediğini söylemişti. Bu sözler büyük tepki çekerken, Bayraktar’ın aslında iki koltuktan da maaş aldığı ortaya çıktı.

Fiskobirlik’ten 67 bin lira!

Bayraktar, 16 yıldır Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Fiskobirlik) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de yürütüyor. Sözcü gazetesinin haberine göre, Bayraktar bu koltuktan her ay 67 bin lira maaş alıyor. Fiskobirlik, fındık üreticilerinin ortak çıkarlarını korumak ve fındık ürünlerini değerlendirmek amacıyla kurulmuş bir birlik. Ancak Bayraktar’ın hem vekil hem de Fiskobirlik yöneticisi olması, Anayasa’ya aykırı bir durum teşkil ediyor.

Vekillikten de 73 bin lira!

Bayraktar’ın vekillik koltuğundan da her ay 73 bin lira maaş aldığı biliniyor. Böylece Bayraktar’ın toplam geliri 140 bin lirayı buluyor. Bu rakam, asgari ücretlinin yaklaşık 35 katına denk geliyor. Bayraktar’ın bu kadar yüksek gelire rağmen vekil maaşının yetersizliğinden şikayet etmesi, kamuoyunda büyük infial yarattı.

Tepkiler büyüyor!

Bayraktar’ın iki koltuklu maaşı skandalına tepkiler çığ gibi büyüyor. Ziraat Odası Başkanı Nurettin Karahan, Bayraktar’ın hem vekil hem de Fiskobirlik yöneticisi olmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu belirtti. Karahan, “Bu durum hem fındık üreticilerinin hem de milletin hakkına tecavüz etmektir. Bayraktar derhal istifa etmeli veya görevden alınmalıdır” dedi.

Bayraktar’a muhalefetten de sert eleştiriler geldi. CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Bayraktar’ın iki koltuklu maaşıyla ilgili olarak “Bu nasıl bir ahlaksızlıktır? Bu nasıl bir vicdansızlıktır? Bu nasıl bir yüzsüzlüktür? Bu nasıl bir halk düşmanlığıdır? Bu nasıl bir milletvekilliğidir?” diye sordu.

Bayraktar ise konuyla ilgili olarak henüz bir açıklama yapmadı.