Ekonomi

Analistler Piyasa Sıkılaşırken Petrol Fiyat Tahminlerini Yükseltti

Petrol sektörü analistleri, OPEC+ kesintilerinin piyasayı sıkılaştırdığını ve petrol fiyatlarının 100 dolar olacağını düşünenlerin az olduğunu söyledi.

Petrol sektörü analistleri, OPEC+ ülkelerinin arz kesintilerinin piyasayı sıkılaştırdığını ve petrol fiyatlarının 100 dolar olacağını düşünenlerin az olduğunu söyledi. Reuters’in anketine katılan analistler, 2023 ve 2024 yılları için petrol fiyat tahminlerini yükselttiklerini belirtti.

Petrol Fiyatları 100 Dolar Sınırına Yaklaşıyor

Cuma sabahı WTI 93$ civarında işlem görüyordu ve Brent her iki göstergenin de Perşembe günü gerilemesinin ardından 96$’ın üzerine çıktı. Petrol fiyatları 100 dolar sınırına doğru ilerlerken çok az analist, yapay olarak daraltılan piyasa nedeniyle bölgede kalıcı bir dönem olduğunu düşünüyor.

Reuters Eylül Petrol Anketi Cuma günü, 42 ekonomist ve analistin Brent Ham petrol fiyatlarının 2023’te varil başına ortalama 84,09 dolar olacağını tahmin ettiğini gösterdi. Bu rakam, Ağustos’taki 82,45 dolarlık konsensüs projeksiyonundan daha yüksek. Brent Ham petrol fiyatları 2023’te şu ana kadar ortalama 81,94 dolar seviyesindeydi ve Cuma günü erken saatlerde 96 doların biraz üzerinde işlem görüyordu.

Analistlere göre Brent’in gelecek yıl varil başına ortalama 86,45 dolar seviyesinde olması bekleniyor. Uzmanlar ayrıca WTI Ham Petrol için ortalama fiyat tahminlerini de yükselttiler. 2023’te varil başına 79,64 dolar, Ağustos ayındaki 77,83 dolarlık tahmine göre artış gösterdi. Gelecek yıl, ABD referans göstergesi varil başına ortalama 82,99 dolar olarak belirlendi.

WTI Ham Petrol Cuma günü erken saatlerde varil başına 93 doların üzerinde işlem gördü ve OPEC+’nın arz kesintileri ve ABD ticari ham petrol stoklarının güçlenen ABD dolarına rağmen bu hafta piyasada yükseliş hissini artırmasıyla %1,37 artışla 93,02 dolardan işlem gördü.

OPEC+ Kesintileri Piyasayı Sıkılaştırıyor

Reuters anketindeki analistlerin çoğu, petrol fiyatlarının bu yılın sonlarında varil başına 80 doların üzerinde desteklendiğini ve 2024’e doğru ilerlediğini görürken, çok azı, Suudi ve OPEC+ kesintileriyle yapay olarak daraltılan piyasa nedeniyle petrolün uzun bir süre boyunca 100 dolar olmasını bekliyor. faiz artışları nedeniyle birçok ekonominin önündeki belirsiz yol.

Capital Economics emtia ekonomisti Bill Weatherburn, Reuters’e “Suudi Arabistan ve Rusya önümüzdeki üç ay boyunca petrol fiyatlarını belirleyecek” dedi.

Bu haftanın sonunda petrolün hareketleri hakkında yorum yapan ING stratejistleri Warren Patterson ve Ewa Manthey, Cuma günü şunları söyledi : “Piyasa açıkça aşırı alım bölgesindeyken, katılımcılar arasında şu anda çok daha yüksek seviyelere çıkma konusunda muhtemelen isteksizlik var.”

Ayrıca, fiyatların çok daha yüksek seviyelere çıkması durumunda OPEC+ ve özellikle Suudi Arabistan’ın kesintileri planlanandan daha erken gevşetmeye başlayabileceğine dair olası bir endişenin de mevcut olduğunu belirttiler.