Editörün SeçtikleriEkonomi

Emeklilere bir kötü haber daha! Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: Beklenen olmadı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin lira ödeme yapılacağını duyurdu. Ancak bu karar, çalışan emekliler tarafından tepkiyle karşılandı. Emekliler, bu ödemenin yeterli ve adil olmadığını belirttiler.

Erdoğan’ın açıklamasına göre, Kasım ayının ilk haftasında emekli olup çalışmayan emeklilere 5 bin lira ikramiye verilecek.  Ancak hem emekli olup hem de fiilen çalışmaya devam eden emekliler, bu düzenlemenin dışında bırakılacak.

EMEKLİLERDEN TEPKİ GELDİ

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, yaptığı yazılı açıklamada, “Emekli, dul ve yetimlerimize yapılan bu muamele, Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına yakışmamıştır. Emekli bu muameleyi hak etmemiştir. Emekliler yaklaşık 3 aydır önüne getirilecek olan bakanlık çalışmasına odaklanmış, umutla yapılacak seyyanen düzenlemeye kilitlenmiştir. Ancak bu 3 ay sonunda önüne getirilen bu düzenleme taslağı emekliyi sükutu hayale uğratmıştır” dedi.

CHP Genel Başkanlığına aday olan Özgür Özel de sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Emekliler sadaka değil, insanca yaşayabileceği hakkaniyetli bir ücret istiyor. En düşük emekli aylığını asgari ücret seviyesine çıkarmadan alacağınız pansuman tedbirler, bu sorunu çözmeye yetmez. Gelin emekli maaşlarını artıracak kanun tekliflerimizi bir an önce görüşelim” diye yazdı.

“KEŞKE HERKESE VERİLSEYDİ”

Yandaş gazeteci Cem Küçük bile iktidarın kararına tepki gösterdi. Küçük, “Emekliler bu durumdan çok memnun değil ve haklı olduklarının da altını çizelim. Bari çalışan, çalışmayan ayrımı yapılmadan herkese 5000 TL verilseydi” dedi.

Karar sonrası sosyal medyada “Emeklidesiziyoksayacak” başlıklı hashtag uzun süre trend topic listesinde 1 numarada kaldı. Bu hashtag altında binlerce emekli, ikramiye kararını protesto etti ve hükümete seslerini duyurmaya çalıştı.