DünyaEditörün Seçtikleri

Filistin’deki Çocuk Katliamı: Biden ve Netanyahu’nun Suskunluğu Gözler Önüne Seriliyor

25 Ekim'de yaşananlar, Başkan Biden ve İsrail Başbakanı Netanyahu'nun, Gazze'de artan çocuk ölümlerine karşı tavrını ele alıyor. İsrail'in askeri saldırılarının vahim sonuçları ve uluslararası toplumun tepkisi mercek altında.

25 Ekim tarihinde, Filistin topraklarındaki dramatik ölü sayısının artışı ile gündeme oturan ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun sivil kayıpları en aza indirme çağrılarına kulak asıp asmadığı sorusu, Başkan Joe Biden’ın da tepkilerini çekti. Biden, Filistinli sivillerin ölümleri konusunda şüphe uyandıran açıklamalarda bulundu ve “Elbette masumlar öldürüldü ve bu, savaşın bedelidir” dedi.

İsrail’in Askeri Saldırıları ve Sivil Kayıplar: Biden’ın bu yorumları, İsrail’in Gazze’ye yönelik askeri saldırılarının ve İsrail güçlerinin, işgal altındaki bölgede gerçekleştirdiği askeri operasyonların, Filistinli sivil halk üzerindeki yıkıcı etkilerini tamamen görmezden geldiğini ortaya koyuyor. Filistinli çocukların cezasız bir şekilde öldürülmesi, soykırım suçunu gündeme getiriyor.

Korkunç İstatistikler: Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre, son 24 günlük çatışmalar sırasında İsrail güçleri tarafından Gazze’de en az 3.542 Filistinli çocuk hayatını kaybetti. Ayrıca, tahminen 1.050’den fazla çocuk kayıp olarak rapor edildi ve enkaz altında sıkışıp kaldığı veya öldüğü tahmin ediliyor. Aynı dönemde, işgal altındaki Batı Şeria’da 36 Filistinli çocuk yaşamını yitirdi.

Tarihsel Bağlam: Mevcut İsrail bombardımanının yoğunluğunu anlamak adına, İsrail güçleri son 24 gün içinde, Ocak 2006’dan 6 Ekim 2023’e kadar olan süreçte Gazze’de öldürülen Filistinli çocuk sayısının iki katından fazlasını öldürdü. 7 Ekim’den önce, Uluslararası Çocuklar İçin Savunma – Filistin’deki (DCIP) çalışanları ve ben, Gazze’de öldürülen toplam 1.171 Filistinli çocuğu belgelemiştik.

Çocuklara Yönelik Ağır İhlaller: 2009 yazında DCIP ile çalışmaya başladım ve Aralık 2008 ile Ocak 2009 arasında, İsrail’in Gazze’ye düzenlediği Dökme Kurşun Operasyonu sonrasında, İsrail saldırılarında öldürülen 353 Filistinli çocuğu belgeledik ve doğruladık. İsrail’in sivil hedeflere yönelik saldırıları ve Gazze’deki DCIP saha araştırmacıları tarafından toplanan kanıta dayalı raporlar, bu kritik meseleyi uluslararası alanda gündeme taşıyor.

Sonuç: Başkan Biden ve Başbakan Netanyahu’nun, Filistin’deki sivil kayıplara karşı tavrı, uluslararası toplumun ve insan hakları savunucularının tepkilerini çekiyor. Gazze’deki çocuk ölümleri, bölgedeki insani krizin ve devam eden çatışmanın vahametini bir kez daha gözler önüne seriyor.