Ekonomi

Türkiye’nin Kredi Notu Görünümünü S&P Pozitife Çevirdi

S&P Türkiye'nin kredi notunu görünümünü yükseltti. Türkiye'nin ekonomik istikrarın artırılması amacıyla attığı adımlar, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'den olumlu geri dönüş aldı. S&P, Türkiye'nin kredi notunu B olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü "negatif"ten "durağan"a çıkardı.

S&P, Türkiye’nin kredi notunu B olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkardı.

Türkiye’nin ekonomik istikrarın artırılması amacıyla attığı adımlar, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’den olumlu geri dönüş aldı. S&P, Türkiye’nin kredi notunu B olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü “negatif”ten “durağan”a çıkardı.

S&P Avrupa, Orta Doğu, Afrika (EMEA) Ülke Reytingleri Direktörü Frank Gill, yaptığı açıklamada, “Türkiye ekonomisinin aslında yeniden dengelendiğine dair artan kanıtları yansıtacak şekilde Türkiye’nin B kredi notunu korurken, kredi notunu olumlu yükselttik” dedi.

Gill, Türkiye’nin son dönemde uyguladığı ekonomik politikaları değerlendirerek, “Genel olarak, ekonomide özellikle Ortodoks para politikasının yeniden uygulamaya konmasının, ekonominin yeniden dengelenmesi, yurt içi tasarrufların artması, tüketimin yavaşlaması ve dolayısıyla ithalatın da azalması açısından fayda sağlamaya başladığı yönünde işaretler olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye ekonomisinin genel görünümünü değerlendiren Gill, “Temel senaryomuz Türk ekonomisinin yumuşak inişten faydalanacağı yönündedir” diye konuştu.

Türkiye’nin ilerleyen dönemde kredi notunun yükseltilebilmesi için aranacak koşullara da değinen Gill, “Ödemeler dengesi sonuçlarının iyileşmesi, yurt içi tasarrufların artması, Türk lirasındaki artış, Türkiye’nin kullanılabilir döviz rezervlerinin yükselmesi durumunda notu da yükseltebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

S&P EMEA Finansal Kuruluşları Direktör Yardımcısı Anais Ozyavuz da Türk bankalarının görünümünü değerlendirerek, Türk bankalarının yeterli sermaye tamponlarına sahip olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Tabii ki para biriminin daha fazla değer kaybetmesi nedeniyle bankalarda bir miktar sermaye kaybı bekliyoruz. Ama bunun yönetilebilir (koşullar) olacağını düşünüyorum. Ayrıca bankaların çoğunun son iki yıldır ihtiyaç halinde kullanabilecekleri ücretsiz provizyon ayırması da rahatlatıcı bir unsur.”

S&P’nin Türkiye’nin kredi notunu görünümünü yükseltmesi, ülke ekonomisi için önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Bu gelişme, Türkiye’nin uluslararası finans piyasalarından daha uygun koşullarda borçlanabilmesine imkan sağlayacak.