Dünya

AB İçişleri Bakanı: Avrupa’da Noel ve yılbaşında terör saldırısı riski yüksek

Avrupa Birliği İçişleri Bakanı Ylva Johansson, Avrupa'da Noel ve yılbaşında terör saldırısı riskinin yüksek olduğunu söyledi. Johansson, AB'nin terörle mücadele konusundaki çalışmalarını da hızlandırdığını belirtti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, AB ülkelerinin içişleri bakanlarının bu yılki son rutin toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Avrupa’da Noel ve yılbaşında terör saldırısı riskinin yüksek olduğunu söyledi.

Johansson, 13 Ekim’de Fransa’nın Arras kentinde, 16 Ekim’de Belçika’nın başkenti Brüksel’de, son olarak 3 Aralık’ta Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen saldırılara değinerek, AB içişleri bakanlarının son iki toplantısının başsağlığı mesajlarıyla başladığını vurgulayarak, durumun ciddiyetine dikkati çekti.

Johansson, Orta Doğu’daki gelişmelerin yansıması olarak, Avrupa’da Noel ve yılbaşı nedeniyle yaklaşan tatil döneminin terör saldırıları açısından büyük risk arz ettiğini kaydetti.

“Terör tehdidi gerçek. Beni en fazla endişelendiren şey; İslamofobi ve anti-semitizmin yükselmesi ve kutuplaşma.” diye konuşan Johansson, AB’nin, üye ülkelerin ihtiyaç duymaları halinde ibadet yerleri başta olmak üzere kamu alanlarının korunması için kullanmaları amacıyla iç güvenlik fonundan 30 milyon euro ayırdığını söyledi.

Johansson, vatandaşlara güvenlik uyarısında bulunma yetkisinin üye ülkelere ait olduğunu vurgulayarak, birçok ülkenin halihazırda terör alarm seviyesini yükselttiğini ifade etti.

Johansson, AB’nin terörle mücadele konusundaki çalışmalarını da hızlandırdığını belirterek, şunları söyledi:

  • “Terörle mücadelede daha etkin olmak için teröristlerin finansman kaynaklarını kesmek, radikalleşmeyi önlemek ve suç örgütleriyle mücadele etmek gibi alanlarda çalışmalarımızı hızlandırıyoruz.”

Johansson, AB’nin, üye ülkelerin terörle mücadele konusundaki iş birliğini güçlendirmek için de çalışmalar yürüttüğünü kaydetti.

Johansson’un açıklamaları, Avrupa’da terör tehdidinin tekrar gündeme gelmesine neden oldu.

Öte yandan, AB’nin terörle mücadele konusundaki çalışmaları da eleştirilere neden oldu. Bazı uzmanlar, AB’nin terörle mücadele konusundaki çalışmalarının yetersiz olduğunu ve daha etkin önlemler alınması gerektiğini savunuyor.

Bu haberde, Avrupa Birliği İçişleri Bakanı Ylva Johansson’un, AB ülkelerinin içişleri bakanlarının bu yılki son rutin toplantısının ardından yaptığı açıklamalara yer veriliyor. Johansson, Avrupa’da Noel ve yılbaşında terör saldırısı riskinin yüksek olduğunu belirterek, AB’nin terörle mücadele konusundaki çalışmalarını hızlandırdığını söyledi.