Ekonomi

FTSE MIB, Fed’in Faiz İndirim Sinyaliyle Yükseldi

FTSE MIB, Fed'in faiz indirimi sinyali vermesinin ardından yükseldi. İtalyan endeksi, Haziran 2008'den bu yana görülmemiş bir seviyeye ulaştı. Ancak, düşük borçlanma maliyetleri bankaların faiz oranı marjlarını etkilemeye devam ediyor. Yatırımcılar, ECB'nin gelecek haftaki toplantısında faiz indirimi sinyali vermesini bekliyor.

İtalya’nın önde gelen hisse senedi endeksi FTSE MIB, Fed’in gelecek yıl 75 baz puanlık faiz indirimi sinyali vermesinin ardından Perşembe günü %0,5 artışla 30.500 eşiğine doğru yükseldi. Bu, Haziran 2008’den bu yana görülmemiş bir seviye.

Ancak, düşük borçlanma maliyetlerinin bankaların faiz oranı marjlarını etkilemesi nedeniyle İtalyan endeksi Avrupalı ​​emsallerinden daha düşük performans gösteriyor. Öne çıkan bankacılık sektörü kırmızı renkteydi; Unicredit (-%2,9), Banco BPM (-%4,7), Bper Banca (-%5,6) ve Banca Monte Paschi Siena (-%4) en büyük geriden gelenler arasındaydı.

Buna karşılık Amplifon, Telecom Italia ve Diasorin %4’ün üzerinde artış gösterdi.

Yatırımcılar artık dikkatlerini faiz oranlarını birkaç yılın en yüksek seviyelerinde sabit tutması beklenen ECB’ye çeviriyor ancak tüm gözler faiz indirimi ipuçlarında olacak.

Fed’in faiz indirimi sinyali, küresel piyasalarda bir rahatlama dalgası yarattı. ABD hisse senetleri ve tahvilleri yükselirken, dolar düştü.

FTSE MIB’in yükselişi, İtalya’nın ekonomik toparlanmaya devam ettiğine dair bir işaret olarak yorumlanabilir. Ülkenin gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) üçüncü çeyrekte yıllık %2,5 arttı.

Ancak, düşük borçlanma maliyetleri bankaların faiz oranı marjlarını etkilemeye devam ediyor. Bu, İtalyan bankalarının karlılığını azaltıyor ve hisse senedi performanslarını baskılıyor.

Yatırımcılar, ECB’nin gelecek haftaki toplantısında faiz oranlarını sabit tutmasını bekliyor. Ancak, bazı analistler, merkez bankasının faiz indirimi sinyali verme olasılığının da olduğunu belirtiyor.

ECB’nin faiz indirimi yapması halinde, FTSE MIB’in daha da yükselmesi bekleniyor.