Gündem

AYM Başkanı Zühtü Arslan'dan "Biz işimizi yapıyoruz!" Açıklaması

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan katıldığı bir konferansta sert açıklamalarda bulundu.

Anayasa Mahkemesi Başkanı sayın Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Sisteminin Desteklenmesi Konferansına katıldı. Katıldığı bu konferansta kendisine verilen yetkilerin eleştirilmesi hakkında konuştu. Mehmet Ekici ayrıca yükmettiği kararların bir çok kişi ve bir çok kurumu da yakından ilgilendiğini belirtti.
 
Arslan katıldığı konferansta yaptığı konuşmanın bir bölümü şu şekilde ;
 
Kınayanın kınaması da övenin övgüsü de Anayasa Mahkemesini etkilemez. Ne övgüler ne de tamamen yalan ve uydurma haberler yoluyla yapılan karalama faaliyetleri, üyelerimizin Anayasa’ya, kanunlara ve vicdanlarına göre hareket etme kararlılığını asla değiştirmeyecektir. Biz işimizi yapıyoruz. Bireysel başvuruda, başvurucunun kimliğine de bakmıyoruz.
 
Yargıçlar kutsal varlıklar değildir. Bu nedenle mahkeme kararları eleştirilebilir, dahası eleştirilmelidir de. Aksi takdirde hukuk donar, gelişemez. Biz de bu nedenle kararlarımıza yönelik her türlü eleştiriye saygı duyuyoruz. Ancak eleştirinin ötesinde tamamen hayali diyaloglar üreterek, mahkememizi talimatla karar veriyormuş gibi gösteren şahsıma ve üyelerimize yönelik tamamen yalan ve iftira niteliğindeki haber ve yorumları da kınıyor ve reddediyorum.
 
Verdiğimiz kararları doğal olarak bazıları beğeniyor, bazıları da beğenmiyor. Dahası bugün alkışlayanlar yarın tabiri yerindeyse lanetleyebiliyor. Hatta bazen aynı kişiler, verilen kararlardan bir kısmını alkışlıyor, ancak aradan bir gün geçmeden aynı hakimlerin verdiği kimi kararlar için de ‘skandal’ diyebiliyor. Kısacası Ankara’daki varlığımızı hatırlayanlar, kararlara göre değişebiliyor. Şu kadarını ifade edeyim ki verdiğimiz kararlara göre varlığımızı hatırlayanlar değişse de biz hep buradaydık ve burada olmaya devam edeceğiz.
” şeklinde açıklamalarda bulunan Zühtü Arslan’ın ciddiyeti dinleyenlerin dikkatinden kaçmadı.