Gündem

Türk Pilot Suriye'nin Elinde Mi?

Rusya ile yaşanan uçak krizi yeni bir boyut kazandı. İran’ın yarı resmi ajansı Fars, Rus uçağını düşüren Türk pilotlardan birinin Suriye tarafından yakalandığını öne sürdü.

Uçak krizi Rusya ile 24 Kasım 2015 günü yaşandı. Türk hava sahasını ihlal eden Rus Hava Kuvvetlerine ait Su- 24 savaş uçağı defalarca ikaz edilmesine rağmen ikazları dikkate almayınca Türk hava kuvvetlerine bağlı F-16 savaş uçakları tarafından düşürüldü.

Olayda bir Rus pilot hayatını kaybederken diğer pilot paraşütle atlayarak kurtulmayı başardı. Savaş uçağının düşürülmesi olayı Rusya ile Türkiye arasında siyasi krize neden oldu.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus vatandaşlarını Türkiye’ye gitmemeleri konusunda uyardı. Yapılan son değerlendirmelere göre Rusya’da Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı da önemli oranda azaldı.

Rusya ile Türkiye arasında 4 aydır devam eden savaş uçağının düşürülmesi olayı yeni boyut kazandı. . İran’ın yarı resmi ajansı Fars, Rus uçağını düşüren Türk pilotlardan birinin Suriye tarafından yakalandığını öne sürdü.

İddia Rusya, Suriye ve Türkiye arasında yeni bir krize neden olabilir. Suriye tarafından konuyla alakalı bir açıklama yapılmadı. En çok merak edilen konuların başında ise 4 Aydır Türk savaş pilotunun o bölgede ne aradığı sorusu oldu.

Türkiye tarafından da konu hakkında bir doğrulama yapılmadı. Ne hükümet, Ne Savunma Bakanlığı ne de Genelkurmay Başkanlığı Türk savaş pilotunun yakalanıp yakalanmadığı konusunda bir açıklama yapmadı.