Gündem

Yaz Saati Uygulaması Ne Zaman Başlayacak?

Havaların ısınmasıyla birlikte vatadaşların en merak ettiği konulardan birisi de yaz saati uygulamasının ne zaman başlayacağı. Yaz saati uygulaması ne zaman başlayacak? , yaz saati uygulamasına ne zaman geçilecek? gibi soruların yanıtı belli oldu. Kasım ayı sonunda 1 saat geri alınan saatler bu ayın sonunda 1 saat ileri alınacak.

Türkiye  gün ışığından daha fazla faydalanmak ve enerji tasarrufu nedeniyle bir çok ülkeyle beraber yaz saati uygulamasına geçecek. Yaz saati uygulaması mart ayının son pazar günü yani 27 Mart günü saatler gece 03.00 ‘ü gösterdiğinde 1 saat ileri alınacak. İstanbul Valiliği Kış saati uygulaması döneminde Kamu Personelinin çalışma saatlerini 08.00-12.00 ile 12.30-16.30 olarak belirlemişti. 28 Mart 2016 tarihinden itibaren çalışma saatleri 08.30-12.00 ile 13.00-17.00 olarak düzenlenecek.

Hatırlanacağı üzere ülkemiz kış saati uygulamasına diğer ülkelerden daha sonra girmişti. 1 Kasım seçimleri nedeniyle ertelenen kış saati uygulaması yurtta ufak çaplı bir kaos yaratmıştı.

Ülkemizde yaz saati uygulaması ilkbaharın ortasında başlayıp, sonbaharın ortasında sona eriyor.Ükemiz 7 ay boyunca yaz saati uygulamasında kalıyor.Bütün bu değişiklikler ülkelere çok ciddi çalışma ve enerji tasarrufu sağlıyor.Ülkemiz avrupa birliği ülkeleriyle paralel olarak yaz ve kış saati düzenlemelerini uyguluyor.