Gündem

Yaz Saati Uygulaması Hakkında Karar Verildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yaz saati uygulamasına gelen şikayetler nedeniyle uygulamayla ilgili genel bir inceleme yapacağını aktarmıştık. (TIKLAYIN) Güneş ışığından daha fazla faydalanmak ve tasarruf sağlamak amacıyla ülkemizde bu yıl kış saati uygulaması yürürlükten kaldırıldı. Kış saati uygulamasının kaldırılmasının ardından gerek sosyal medyada gerek Bakanlığın ilgili birimlerinde vatandaş durumdan şikayetçi oldu. Yaz saati uygulamasının kaldırılması, kış saati uygulamasına yeniden geçilmesi için imza kampanyası da başlatıldı.

Yaz saati uygulamasına gelen şikayetler neticesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın uygulamayı inceleme kararı alması, ‘yaz saati uygulaması kaldırılacak mı?’ sorusunu akıllara getirdi. 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tespitlerine göre Türkiye, artık yıl boyunca yaz saati uygulamasında kalarak, sadece kamunun kullandığı 08.00-17.00 mesai saatleri için yılda yaklaşık 1 milyar TL tasarruf sağlayacak. Bu oran özel sektörün kullandığı 08.30-17.30 yada 09.00-18.00 saatleri arası mesailer dikkate alındığında 2,5 milyar TL’ye ulaşabilecek.

Sürekli yaz saati uygulamasına dayanaklık eden akademik çalışmaya göre yaz saati uygulaması sabit kaldığında, toplam elektrik tüketiminde yüzde 1,32 yani 2,3 TWh tasarruf sağlanabiliyor. Bu tasarrufun tüketici maliyeti karşılığı ise 977 milyon TL olarak hesaplanıyor.

Milliyet’in haberine göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri açıklamalarında yaz saati uygulamasının kaldırılmayacağı bilgisini verdi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir