Gündem

NASA'dan Türkiye Açıklaması

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin son 900 yüz yılın en kurak dönemini yaşadığı belirtildi.

NASA araştırmacıları ilginç bulgulara imza attı. 900 yıllık veriler incelendi. Küresel ısınma, sera gazının neden olduğu etkiler ve ozon tabakasındaki devasa delik hava sıcaklıklarının azami derecede artmasına neden oldu. NASA Türkiye’nin ve bölge ülkelerin son 900 yılın en sıcak dönemlerini yaşadığını iddia etti.

KAVURUCU SICAKLAR GELİYOR

Türkiye, Aralık ve Ocak aylarında tam manasıyla dondu. Doğu illerinde bazı bölgelerde sıcaklık değerleri -25 -30 derecelere kadar düştü. Bu soğuk havalardan İstanbul, Ankara ve İzmir de nasibini aldı. Ancak buna rağmen Şubat ayı mevsim normallerinin üzerinde seyretti meteoroloji yetkilileri tarafından yapılan açıklamada 2016 yılı Şubat ayının son yıllarda yaşanan en sıcak Şubat ayı olduğu kaydedildi.

Şimdi vatandaşın merak ettiği soru Türkiye 2016 yılı yazını nasıl geçirecek. Mart ayı yine kazma kürek yaktıracak mı? İşte cevabı.

Neredeyse bir erken bahar yaşayacağız. Mart ayında havalar tahmin edildiği gibi çok sıcak geçmeyecek.  Yapılan açıklamalara göre sıcaklıklar mevsim normallerinde seyredecek.

YAZ AYLARINA DİKKAT !

2015 yılı Türkiye ve Dünya genelinde çok sıcak geçmiş onlarca kişi aşırı sıcaklar nedeniyle hayatını kaybetmiş, uzmanlar gerekmemesi durumunda 11-00- 1600 arasında dışarı çıkılmamasını istemişti. Ramazan ayının da yaz aylarına rastlaması sıcaklık oruç ilişkisini iyice zorlaşmıştı.

Ancak 2016 yazı Türkiye ve Dünya genelinde daha sıcak geçecek. 2015 yazı mumla aranır hale gelecek. Meteoroloji uzmanları tarafından yapılan açıklamaya göre son yılların en sıcak yazı bizi bekliyor. Uzmanlar bu duruma hazırlıklı olunması gerektiğini belirtiyor.

Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları çok sıcak geçecek. Yapılan değerlendirmelere göre özellikle Ağustos ayında kavrulacağız.

Küresel ısınma nedeniyle meydana gelen mevsim değişiklikleri nedeniyle her yıl bir öncekinden daha sıcak olacak. Bu nedenle uzmanlar özellikle yaz aylarında bol su tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Çok gerekmedikçe güneşin dik olarak geldiği saatlerde sokağa da çıkılmamalı.