Ekonomi

Kredi Kartı işlemlerinde uygulanacak faiz oranları belirlendi

Kredi kartı kullananlar bu haber sizi ilgilendiriyor. T.C Merkez Bankası tarafından yapılan duyuruda 2016 yılında bankalar tarafından uygulanacak kredi kartı azami  faiz oranları belirlendi.

Kredi Kartlarında uygulanan azami faiz oranı 22 Ekim 2014 tarihli ve 29153 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kredi Kartı İşlemlerinde Uygulanacak Azami Faiz Oranları Hakkında Tebliğ (Sayı: 2014/5)’de açıklanan esaslar çerçevesinde belirlenmektedir.

Buna göre 1 nisan 2016 tarihinden itibaren yurt genelinde tüm bankalar tarafından kredi kartı işlemlerinde uygulanacak  Türk Lirası için azami  aylık akdi faiz oranı yüzde 2,02, yabancı para için bu oran 1,62 olarak belirlenmiştir. Kredi kartları aylık gecikme aylık akdi faiz oranı ise yerli para için yüzde 2,52 , yabancı para birimleri için yüzde 2,12 olarak açıklandı. 

Bahsedilen faiz oranları azami oran olup bankalar tarafından daha yüksek faiz uygulaması yasa gereği mümkün olmamaktadır. Bankalar azami miktarları geçmemek kaydıyla faiz oranlarını kendileri belirleyebilecektir.

Merkez Bankası yaptığı duyuruda  kredi kartı faiz oranlarının  diğer dünya ülkelerinde de olduğu gibi bireysel kredilere uygulanan faize göre daha fazla olduğunu belirtti. Bu nedenle kısa vadeli ihtiyaçlarını kredi kartları kullanarak değil ,bankaların tüketici kredilerini kullanarak karşılamaları daha menfaatli olacağına deyindi.

Daha fazla bilgi için T.C Merkez Bankası Sözcüsü “Yücel Yazar” ile iletişime geçebilisiniz.

İletişim  numarası : 0 (312) 507 56 56